Güncel

“Dil, bir halkın varlığının göstergesidir”

Mersin: “21 Şubat Dünya Anadil Günü” dolayısıyla KÜRDİ-DER Mersin Şubesi tarafından bir açıklama yapıldı. Mersin Kürdi-Der Eş Başkanı Aslan Yaşar, “Dil, bir halkın varlığının ve kimliğinin göstergesidir. Hiçbir halk dilsiz, kimliğini ve kültürünü sürdüremez. Bu yüzdendir ki iktidarlar bir halkı asimile etmek, kültürlerini yok etmek istediklerinde önce dillerini yok etmeye başlarlar” dedi.

Dünya Anadil Günü kutlamaları nedeniyle Mersin’de Kürdi-Der tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Dernek binası önünde düzenlenen açıklamada, Kürtçe ve Zazaca, “Dilimiz Onurumuzdur” yazılı pankart ve ‘Asimilasyon insanlık suçudur” yazılı dövizler açıldı. Açıklamaya, BDP’nin Mersin Eş Başkan Adayları Sibel Yiğittekin, Bedri Kuran, Yüksel Mutlu, Fazıl Türk, Emine Kocadağ, BDP MYK ve PM üyeleri, İl Başkanı Halis Değer, HDK bileşenleri ile İHD şubesi yöneticileri de katıldı.

Kürdi-Der Mersin Şubesi adına açıklama yapan Aslan Yaşar, 19’uncu yüzyıldan bu yana, dünyada binlerce dil ve kültürün göz ardı edilerek yok sayıldığını belirterek, “Kürt halkı da 1639’da 4 parçaya dağıtılarak dilleri yasaklandı. Kürt halkı, kültür, dil, kimlik mücadelesinde, kırıma, şiddete, işkenceye ve baskılara maruz kaldı. Kürt halkının son 40 yılda verdiği mücadele, Kürdistan’ın 4 parçasında da kendini göstermeye başlamıştır. Yok edilmeye, yok sayılmaya çalışılan kültür, yeniden üzerindeki toprağı silkelemeye başladı. Artık Kürtlere karşı yürütülen kültür kırımı, Kürt mücadelesinin direnişiyle karşı karşıyadır. Son 10 yıllık süreçte her şey altüst oldu. 2013 Newroz’unda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın projesini deklere etti. Türkiye de Kürtlerin varlığını inkar edemeyecek durumdadır artık. Ancak asimilasyon kendini yine de dayatmaya çalışmaktadır” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu