Güncel

Dil halkın kimliğidir!

Amed: Demokratik Toplum Kongresi, Dil ve Eğitim Komisyonu bugün 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı olması nedeniyle Kürt halkını diline sahip çıkmaya çağırdı.

DTK il Binasında düzenlenen basın toplantısında DTK adına açıklamayı okuyan Osman Çelik, 5 Mayıs’ın her yıl Kürt halkı tarafından dil bayramı olarak kutlandığını belirterek, bu yıl da Kürt Dil Bayramı kutlamalarının bir hafta süreceğini ifade etti.

 Her halkın anadilinin kendisinin değeri olduğunu vurgulayan Özçelik, her halkın dünya üzerinde kendi dili ile tanındığını belirtirken, ana dilin bir halkın varlığı olduğunu dile getirerek,”Bundan kaynaklı da çocuklar eğitimi kendi anadilinde görmelidir. Dil bir halkın bütün değerlerini içinde barındırır. Dil bir halkın kimliğidir. Anadilde eğitim doğal bir olgu olarak görülmelidir. Kendi anadili ile eğitim görmeyenler büyük travmalar yaşar, bu travmalarda ileriki yaşantılarına çok fazla etki etmektedir” dedi.

15 Mayıs’ta başlayacak olan ve 1 hafta boyunca sürecek olan Kürt Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde yürüyüşler, konserler, söyleşiler gerçekleştirileceğini aktaran Özçelik, halka ve kurumlara çağrıda bulunarak, 1 haftalık süre zarfında herkesin anadiline sahip çıkması gerektiğini ve kurumlarını Kürtçe döviz ve afişlerle süslemesi çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu