Güncel

“Dini beton, imanı asfalt olanlara geçit yok”

İstanbul: Bugün (6 Şubat)  Cevahir Otel’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  TOKİ, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği gibi kuruluşlar Kentsel Dönüşümde 2013 sonuçları ve 2014 hedeflerinin konuşulduğu bir kongre gerçekleştirdi.

Cevahir Otel’de talan kongresi gerçekleşirken, otelin önünde ise İstanbul Gezi Formları,

Kent Hareketleri ve Kuzey Ormanları Savunması, Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi,  önce basın açıklaması yapıp arkasından bir form gerçekleştirdiler. Eylemde  “ Sokağıma mahalleme kentime dokunma” “ Evimiz değil yıkılsın kapitalizm”  “ Talan kongresine hayır” “ Afet değil soygun yasası mahallemizi yedirtmeyeceğiz” pankartları açıldı.

Form boyunca, Kentsel değil rantsal dönüşüm”, “Barınma haktır engellenemez”, “Kahrolsun inşaat kapitalizmi”, “Afet yasasına hayır’ sloganları atıldı.

 

Afet değil soygun yasasına mahallelerimizi yedirtmeyeceğiz!  

Eylemde basın açıklamasını Cihan Uzunçarşılı Baysal okudu. Baysal açıklamasında “ Bugün burada Cevahir Otel’de gerçekleştirilen, adına birinci dedikleri, her yönüyle kentsel dönüşüm kongresi ya da talan kongresine karşı sesimizi yükseltmek için buradayız. Gelecek nesiller için buradayız. Dubai-Manhattan arası bir kent karikatürüne dönüştürülmek, git gide ‘betonistan çölistan’ olan, dünya incisi İstanbul’u korumak için buradayız. Dini beton, imanı asfalt bir yönetim karşısında, İstanbul, her gün biraz daha İstanbul olmaktan çıkıyor. Kentsel Dönüşümü rant kapısı olarak görenlere karşı; bizler dönüşümü bugün buraya gömmeye geldik. Nerede yaşayacağımıza, nasıl yaşayacağımıza, ihtiyaçlarımıza, kentimizin mekanlarının tasarlanmasına, üretimine ve yeniden üretimine nihai kararı bizler veririz. Gezi İsyanı’ndan doğan birlikteliğimiz ile, örgütlü gücümüz ile, sözümüz ile, mücadelemiz ile buradayız. ‘Birinci’ adlandırdıkları bu kongreyi ‘sonuncu’ talan kongresi olarak tarihe gömmeye kararlıyız.” dedi.

Açıklamanın devamında yapılan formda katılımcılar söz alarak konuşma gerçekleştirdiler. Söz alan form katılımcıları kendilerinden onay alınmadan yapılan projelerle, mahallelerinin rant alanı haline getirildiğini belirtiler.  Yapılan konuşmalarda  “Bizim kaderimizi konuşmaya çalışıyorlar. Ama bizim kaderimizi onlar belirleyemez. Bizlerin kaderini onlar değil adaletten haktan yana mücadelemiz belirleyecek. Hayatımızı Konferans salonlarında kafalarına göre belirleyemezler Bu tarz konferanslarla ülke parsel parsel paylaşılıyor.” denildi.  

Katılımcılar, iktidarın entrikalarla çalarak çırparak evlerine sığdıramadıkları milyon dolarlarla yetinmeyip halkın yaşam alanlarına göz diktiklerine değindiler. Talana karşı çıkacaklarını belirten katılımcılar “Ayakkabı kutularına daha çok para doldurabilmek için otel odalarında konuşuyorlar. Yaşam alanlarımızı paylaştırmayacağız. Milyon dolarlarının üstüne birde bizim evimizi parkımızı kattırmayacağız” dedi.  Yapılan konuşmaların ardından eylemde sona erdi.

 

 [widgetkit id=459]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu