Güncel

Diren Hevsel İstanbul seninle

Diyarbakır Hevsel Bahçeleri’ndeki ağaç katliamı, Hevsel Dayanışması’nın İstanbul Beşiktaş Kartal heykelinden Abbasağa Parkı’na yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Kartal heykeli önünde toplanan Hevsel Dayanışması üyeleri, “Gezi Parkı’ndan Hevsel Bahçeleri’ne, bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Berkin Elvan onurumuzdur” pankartları taşındı.

Eyleme HDP Beşiktaş Belediyesi Eşbaşkan Adayları Sevda Bayramoğlu ve Ahmet Saymadi, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu da katıldı. “Her yer Hevsel her yer direniş”, “Gezi’den Hevsel’e mücadele sürüyor”, “Diren Berkin kardeşlerin seninle”, “Berkin Elvan onurumuzdur” sloganlarıyla Barbaros Bulvarı’ndan Abbasağa Parkı’na yüründü.

Abbasağa Parkı’nda yapılacak olan etkinlik Berkin Elvan’ın sağlık durumunun ciddileşmesi nedeniyle iptal edildi. Parkta Vava Grubu sahne aldı.

Vava Grubu’nun ardından Kürtçe ve Türkçe basın açıklamaları yapıldı. Açıklamada, “Gezi’de “3-5 ağaç” için çıkardığımız ortak sesi ODTÜ’de, Kuzey Ormanları’nda sürdürdüğümüz gibi şimdi de Hevsel Bahçeleri için yükseltmekte kararlıyız” denildi.

Tüm İstanbullulara çağrı yapılan açıklamada, “Hevsel Bahçeleri’ni kalkınmacı, rantçı anlayışa karşı birlikte savunmaya, dayanışmanın bağlarını güçlendirmeye çağırıyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu