Güncel

“#Diren Lice İzmir seninle”

İzmir: HDP İzmir İl örgütü Mehdin Taşkın’ı anarak, katliamı protesto etti.

HDP bileşenleri Diyarbakır’nın Lice ilçesinde TC güçleri tarafından PKK komutanlarından Mahsum Korkmaz’ın heykelinin yıkılması sırasında katledilen Mehdin Taşkın anarak, düzenlediği yürüyüşle katliam protesto etti.

HDP İl Binası önünden bir araya gelen HDP ve Partizan’ın da içinde olduğu devrimci demokrat güçler sloganlarla Sevinç Pastanesi önüne doğru yürüyüşe geçti.

Kitle “Medeni’den Mehdin’e Lice’de katliam var! Silahlı saldırıyla diyalog olmaz” yazılı pankart açarken, yürüyüş boyunca sık sık “ Komutan Agit yaşıyor PKK savaşıyor”, “Kürdistan goristan jibo faşistan”, “Katil IŞID işbirlikçi AKP” “Diren Lice İzmir seninle” vb sloganları haykırdı. 

Sevinç Pastanesi önünde kitle adına basın açıklamasını HDP İl Eşbaşkanı Cavit Uğur okudu.

 Uğur, Mahsum Korkmaz’ın heykeline askeri müdahale sırasında kitle üzerine ateş açıldığını ve birçok kişinin yaralandığını, Mehdin Taşkın’ın ise başından tek kurşunla katledildiğini hatırlatarak başladı sözlerine.

Uğur açıklamada, “Ağır silahlarla halkın bulunduğu alana ateş açan zihniyetin barıştan hukuktan, demokrasiden anladığı sadece ve sadece kaba kuvvet ve şiddettir” diyerek saldırı alanında bulunan boş kovanların bunun göstergesi olduğunu dile getirdi.

Uğur Lice’de saldırının ilk olmadığını vurgulayarak, son bir yıl boyunca TC tarafından yapılan katliamları hatırlattı ve Lice’deki bu saldırganlığın daha ne kadar devam ettiğini sorarak, saldırıyı kınadıklarını sorumlular hakkında derhal soruşturma başlatılması gerektiğini belirtti.

Eylem atılan sloganlar eşliğinde sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu