Güncel

#DirenHevsel

 

İzmir: Egemenlerin rant ve kar uğruna doğayı tahrip etme arzusu her gün başka bir yerde kendini gösteriyor.Gezi parkında ki ağaçları katletme girişiminde bulunan ancak kitlesel bir direnişle karşı karşıya kalınca geri adım atmak zorunda kalan hakim sınıf temsilcileri bu seferde gözünü Kürdistan’a çevirmiş durumdadır. Amed’de  Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ile Orman İl Müdürlüğü’nün kararı ile Dicle Vadisi’nde 10 bin ağacın kesilmiştir.
Hevsel’de yapılan doğa katliamını protesto etmek için ilerici devrimci güçler, 4 mart Çarşamba günü İzmir Alsancak Pastanesi önünde toplanarak bir eylem gerçekleştirdi. Eyleme Mücadele Birliği, Yeni Demokrat Gençlik, Partizan, LGBTİ aktivistleri ve Yurtsever Gençlik destek verdi.

Kitle yürüyüş güzergahına Alsancak Kıbrıs Şehitleri önünden başladı. Yürüyüş esnasında “Bıji berxwedana Hevsel”, “Hevsel Halkı Yalnız Değildir”, “Her yer Hevsel Her Yer Direniş”, “Geziden Hevsele’e Büyüyor Bu Kavga” sloganlarını atıldı. Ayrıca yürüyüş sırasında çekilen ajitasyon ve propagandalarla çevre halkına doğa katliamdan bahsedilirken; halk da alkışlarla, ıslıklarla yapılan bu  katliamına duyarsız kalmayarak destek verdi.
Kitle Alsancak Kordon’a doğru yürüdükten sonra, tekrar Kıbrıs şehitleri Caddesi girişine gelerek burada bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada: “Hes projeleri ile Dicle nehri yok olacak Hevsel bahçeleri de hem Hes’in etkisiyle hem de yapılaşmaya açılarak yok olacak. Amed’in tarihi öğeleri surlar ve Hevsel bahçeleridir. Bu bahçelerde yok edilirse surların da bir anlamı kalmayacak. Bütünsel olarak bir yıkım olacak” ifadelerine yer verildi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu