Emek

Direniş çadırına polis saldırısına tepki

H. Merkezi: Adana’da enerji işçilerinin direniş çadırına yönelik dün (23 Mart) gerçekleştirilen polis saldırısı ve gözaltı terörü akşam saatlerinde Adana ve İstanbul’da protesto edildi.

Adana’da Dörtyol’da buluşan direnişteki Enerji-Sen üyesi işçilerin aileleri İnönü Parkı’na yürüdü. İnönü Parkı’nda aileler “TEDAŞ işçisi yalnız değildir” pankartı ile bekleyen emek ve demokrasi güçleriyle buluştu.

Enerji-Sen Örgütlenme Uzmanı Süleyman Keskin burada bir konuşma yaptı. Keskin, 19 gündür Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ önünde sürdürdükleri direnişin Adana halkı tarafından sahiplenildiğini belirterek Toroslar EDAŞ Genel Müdürü Mahmut Nimet Dalkır’ın yasadışı uygulamalarının da enerji işçilerinin eylemleriyle açığa çıktığını kaydetti.

Keskin’in konuşmasının ardından kitle adına Tayfun Karakaya basın açıklamasını okudu. Karakaya, ABD’li bir şirket tarafından Adana’daki Gülek Köprüsü’nün 3 gün boyunca trafiğe kapatılmasına kimsenin sesinin çıkmadığını belirterek “Asıl kabahatli bizlere 3 aydır maaşlarını vermeyen ve buna karşı çıktığımız için bizleri kapının önüne koyanlardır. Bu hukuksuzluğa göz yuman Toroslar EDŞ Genel Müdürü de suçludur” dedi.

İstanbul

Adana’da Enerji-Sen üyesi işçilere yönelik polis saldırısı İstanbul’da da protesto edildi. Akşam saatlerinde Taksim Tramvay Durağı’nda gerçekleştirilen eylemde enerji işçilerinin eylemine Dev Sağlık-İş, Hava-İş ve Nakliyat-İş üyeleri de destek verdi.

Basın açıklamasını Enerji-Sen üyesi Ömer Taplamacı okudu. İşçilerin kıdem tazminatına el koymanın, 3 aydır maaşlarını vermemenin ve gerekli önlemler alınmadığı için gerçekleşen iş kazalarının herhangi bir soruşturmanın konusu olmadığına işaret eden Taplamacı, “Adana’da hakkını arayan işçilere polis saldırmış ve işçilere ceza kesilmiştir” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu