Emek

“Direnişi Kazanana Kadar Mücadeleye Devam !”

Amed: DEDAŞ bünyesinde diğer birimlerde çalışan eski Arıza onarım personelleri, iş bırakan DEDAŞ işçileri yerine grev kırıcılığına zorlanıyorlar.

Mesai saati biten ekipler ve patronlar çıkarken işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla protesto etti. Sloganların atıldığı sırada işçilerden biri şişe fırlatınca sivil polisler ve çevik kuvvet hemen etrafı sararak işçilere saldırıda bulundu. Bunun üzerine diğer direnişçi işçiler ise arkadaşlarını korumaya çalışırken polis saldırısına uğradı.

Bu sırada DEDAŞ önündeki üst geçitte direnişe destek veren işçiler köprüye bağlı olan halatlara tırmandı ve diğer işçiler arkadaşlarının düşme ihtimaline karşın köprünün altında durdu.

Daha sonra işçiler adına konuşan sendika yöneticisi  yaptığı açıklamada; “bugün bir hak mücadelesi veriyoruz anayasanın 34. Maddesini uyguluyoruz. İçerden gelen amir ‘bizi pişman olan gelsin işe başlasın diğerleri atılır’ diye tehdit ediyor biz sadece hakkımız arıyoruz. Sabahtan beri buradayız; emniyet değişti biz değişmedik TOMA’lar geliyor, panzerler geliyor bizimle görüşüyor. 200 polis burada ‘işçinin onurunu nasıl kırabiliriz’in hesabını yapıyor. (…) Bu haklı direnişin talepleri gerçekleşene kadar süreceğine değinerek kavga süreciyse kavga süreci diyerek emeğimizin karşılığını alana kadar buradayız bu direnişi mutlaka kazanacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu