Emek

Direnişçi İşçiler: “İşimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz”

Üsküdar Belediyesi’nde işten atılan işçiler, belediye binası önünde bir kez daha bir araya gelerek işlerini geri istedi.

Üsküdar Belediyesinden işten atılan işçiler 10. kez belediye önünde bir araya gelerek Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e seslendi. İşçilere Valfsan işçileri de destek verdi.

İşçiler adına konuşan Ercan Yılmaz, “Bizim seçtiklerimiz bizi işten çıkardılar. Hiçbir sebep şuçlama olmadığı halde sadece değişim şart dediğimiz için işten çıkarıldık. Bizlere öğretilmeyenleri söylediğimiz için büyük kelimelermiş gibi geliyor. Bizleri seçime götürenler sizler için mi yoksa kendi karları için mi seçime götürüyorlar buradan soruyorum” dedi.

Hak-İş Sendikasının işçileri oyaladığını belirten Yılmaz, “Bi̇ze veri̇len tazminatı bi̇z almadık. Çünkü arkamızda Hak-İş Sendi̇kası vardı. ‘Biz halledeceğiz’ dediler. Ama Hak-İş Sendikası bizi 1 ay oyaladı. Şimdi bize diyorlar ki ‘Siz kendi rızanızla’ çıktınız. Hayır biz işten atıldık. Hilmi Bey artık yalan söylemeyi bırakın, bizi işten çıkartan sizlersiniz” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ardından AKP İl binasına gittiklerini aktaran Yılmaz, “Oradaki beyefendi gayet rahat şekilde ‘Biz Hilmi Bey ile konuşuruz’ dedi. Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmaya çalıştık o vicdan yapar bizi mağdur etmez dedik. Eminiz ki o da artık biliyor bütün basın biliyor” dedi.

Ercan Yılmaz’ın ardından konuşan kızı ise tepkisini, “Alın terleriyle akşama kadar çalışıp kazandıkları parayı ellerinden aldınız. Hiç düşündünüz mü ben hastalandığımda babam beni hastaneye nasıl götürecek? Haksız yere ellerinden aldığınız işlerini geri verin” diyerek gösterdi.

Açıklamaya desteğe gelen işten atılan Ataşehir Belediyesi işçilerinden Alişan İpşiroğlu da yaptığı konuşmada;

“Siyasetçilerin sözüm ona işçi konfederasyonlarının menfaat ilişkilerini anlatmaya gerek yok. Biz ne yapmamız gerektiğine bakmalıyız. Birlik olarak saflarımızı güçlendirmeye bakmalıyız. Burada azınlık gibi görünüyoruz ama asıl çok olan işçi sınıfı.

Şuanda işten çıkarılanlar ne ilk oldular ne de son olacaklar” ifadelerini kullandı.

Tuzla Serbest Sanayi Bölgesi’ndeki Valfsan’da “eleman fazlalığı” gerekçe gösterilerek işten atılan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler de  açıklamada söz aldı. Valfsan işçileri “Bizi de eleman fazlalığı bahanesiyle işten attılar. Mücadelemiz 40. gününde. Üsküdar Belediyesi’nden atılan işçilerle Ataşehir Belediyesi’nden atılan işçilerle dayanışma içerisindeyiz. Bizleri atanda patron belediyeden atan da patron. Bugüne kadar belirttiğimiz gibi birleşen işçiler yenilmezler diyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu