GüncelManşet

(Foto) (Söyleşi) Amed’de DEDAŞ işçileri grevde!

Amed: Amed DEDAŞ’a bağlı bulunan 130 arıza bakım onarım işçisi, kötü çalışma koşullarına dikkat çekmek için işi yavaşlatma eylemine başladılar. İşçiler halkı mağdur etmemek için dönüşümlü olarak sürdürdükleri direnişi 6 Nisan’dan itibaren talepleri dikkate alınmadığı için tamamen işi bırakma eylemine ve süresiz direnişe geçtiler.

Özgür Gelecek gazetesi olarak DEDAŞ işçilerini yalnız bırakmadık, onlar da bizi coşkuyla karşıladılar. 4 günlük direnişlerinde basının gelmemesine yönelik eleştiri yönelttiler. Gazete olarak DEDAŞ direnişçileriyle kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

 

“Taleplerimizie karşılık verilmediği için direnişe geçtik”

– Öncelikle buradaki genel durum hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

– Grev sözcüsü Özgür: İş yavaşlatma eylemimizin asıl sebebi iş güvenliğinin olmayışı. İş elbiselerimizin, malzemelerimiz olmayışı, içeride var olan maaşlarımızı alamayışımız ve özellikle de can güvenliğimiz olmaması nedeniyle direnişe başladık. Aynı zamanda bunlar bizim taleplerimizdir, bu talepleri yazılı olarak listeledik ve imzalayıp DEDAŞ yönetimine verdik ama bizim hiçbir talebimize karşılık verilmediği için işi yavaşlatma eyleminden tamamen durdurma kararı aldık.

– Peki, direnişe başlamadan önce özellik de can güvenliği konusunda mağdur olan işçiler var mı?

– Evet, iş kazaları yaşandı, kaza gerçekleştikten hemen sonra sigorta çıkışları verildi ve işçiler kendi imkanlarıyla hastanede kaldı. Biz de kendi aramızda topladıklarımızla arkadaşlarımıza destek olmaya çalıştık.

 

“Diyarbakır halkından destek bekliyoruz”

– Şu an direniş yeni başladı. Yaklaşık 100 işçi destek veriyor. Direnişi ne zamana kadar sürdüreceksiniz?

– Taleplerimize cevap alana kadar grevimiz sürecek. Bu eylemin bitmesi için bizim taleplerimizin yerine gelmesi gerekiyor. Fazla bir şey istemiyoruz, sadece hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımız olan yol, yemek ve maaşlarımızı alamıyoruz. Tek isteğimiz bu şartların yerine getirilmesi.  Arkadaşlarımızla greve başlamadan önce bu sorunları sözlü ve yazılı olarak ilgili kişilere ilettik, “isteyen çalışsın, isteyen çalışmasın” cevabını aldık. Bu yüzden direniş sonuç alanına kadar sürecektir.

– Şu anda DEDAŞ’ta çalışmaya devam eden işçiler var mı?

– Hayır, hiç kimse kalmadı. Bugün (6 Nisan) itibariyle tamamen iş bırakıldı. Şu an halk mağdur durumda. Diyarbakır halkından özür diliyoruz. Grevin başlamasıyla DEDAŞ yönetimi Diyarbakır ve ilçe köylerde gece 12’den sonra elektrikleri kasıtlı olarak kestiği ortaya çıktı. Aşırı yüklenmeyi önlemek için halkı elektriksiz bıraktılar. Kesintiler sabah 5’e kadar devam ediyordu. Diyarbakır halkından duyarlı olmasını ve yanımızda olmasını istiyoruz.

– Son olarak DEDAŞ’ta diğer bölümlerde çalışan işçilerin desteği ne boyutta?

– Onların sorunları olmağı için destek vermiyorlar. Zaten çifte standart uygulanıyor. Mesela onlara yemek içeride ücretsizken, DEDAŞ bünyesi altında bize 12 TL’den verilmektedir. Bunu yapmalarının tek amacı var; ayrımcılık. Bugün dışarıda bile en lüks yerde yemek 10 TL, bize 12 TL’den yemek veriliyor.

 

[widgetkit id=585]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu