Güncel

Divriği’de altın arama bahanesiyle doğa katliamına hayır!

Sivas'ın Divriği ilçesinin Mursal köyünde altın arama faaliyeti yapılması istemine karşın İstanbul Beyoğlu'da Divriği Kültür Derneği tarafından basın açıklaması düzenlendi.

İstanbul: Sivas’ın Divriği ilçesinde  yapılması planlanan siyanürle altın arama faaliyetine karşı Divriği Kültür Derneği tarafından basın açıklaması düzenlendi. Taksim Tünel’de yapılması planlanan açıklama polisin engel olmasından kaynaklı  derneğin bulunduğu Suriye Pasajı’nın önünde yapıldı.

Basın açıklamasına Divriği Kültür Derneği ve Divriği Köy Dernekleri’nin yanı sıra HDP ve CHP milletvekilleri de katıldı.

Basın açıklamasını Divriği Kültür Derneği Başkanı Cafer Yıldız okudu. Açıklamada altın araması yapılmak istenen bölgenin içme suyu barındırması  ve tarımsal sulamanın bu bölgede yapıldığına dikkat çekilerek “Burası tarımsal üretimin ve hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı bir bölgedir. Divriği’nin yaşam kaynağıdır. Can damarıdır” dedi.

Erdoğan’ın 1 ay önce Divriği’lilere ‘yüz günlük icraat’ programı çerçevesinde temiz içme suyu sağlama vaadini hatırlatarak, içme suyunun bu bölgede bulunduğuna fakat sondajla altın arama durumunda var olan içme suyunun da kirleneceğini belirtti.

Kullanılacak siyanürün toprağa vereceği zarara da dikkat çeken Yıldız “Altının topraktan ayrıştırılması sırasında kullanılacak siyanürün toprağa sızması, su kaynaklarına karışması ise telafisi mümkün olmayan zararlar verecektir” dedi. Altın arama faaliyetlerine tamamen karşı olduklarını belirten Yıldız “Yaşamsal değerlerimiz olan doğamızın, suyumuzun, sağlığımızın yok edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Yıldız bu mücadelenin siyaset üstü bir mücadele olduğunu belirterek projeden vazgeçilmesini istedi. Proje iptal olana kadar direneceklerini belirten Yıldız tüm kamuoyuna duyarlı olma çağrısı yaptı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu