Güncel

Diyarbakır’da serbest bırakılanlar için tutuklama kararı

Diyarbakır’da 9 Ekim günü düzenlenen polis operasyonunda gözaltına alınan 142 kişi arasında savcılığın tutuklama talep ettiği, mahkemede serbest bırakılanlar için üst mahkemeye yapılan itirazda çok sayıda kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

H. Merkezi: Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 9 Ekim sabah saatlerinde gazeteci ve siyasetçilere yönelik düzenlenen polis operasyonları kapsamında 200 civarında adrese yapılan baskın sonucunda, hakkında arama ve yakalama kararı bulunan 151 kişinden 142 kişi gözaltına alındı.

Aralarından gazeteciler Abdurrahman Gök, Semiha Alankuş, Lezgin Akdeniz, Esra Solin Dal, Cihan Ölmez ve Mehmet Akdoğan’ın da bulunduğu 142 kişinin bir kısmı emniyette, bir kısmı da sevk edildikleri adliyede serbest bırakılırken, aralarında HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Şerif Çamçı’nın bulunduğu 25 kişi tutuklandı.

Savcı, hakkında tutuklama talep ettiği, ancak mahkemede serbest bırakılanların yeniden tutuklanması için 3. Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Mahkemenin, Derya Aslan ve Emrullah Kaplan için tutuklama kararı verdiği, diğer siyasetçilerin tutuklanma talebini reddettiği kaydedildi. Savcının, mahkemenin ret kararı verdiği kişilerin tutuklanması için bu kez 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz ettiği ifade edildi. Mahkemenin itirazı, mesai saatine yakın bir zamanda sonuçlandırdığı, ancak karar avukatlara verilmediği için kaç kişi hakkında tutuklama kararı verildiği konusunda bilgi alınamadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu