Makaleler

Donetsk Rusya’ya bağlanmaya hazırlanıyor

 

Donetsk Rusya’ya bağlanmaya hazırlanıyor

Ukrayna’da başlayan isyanla birlikte gericilerin önderliğinde gelişim gösteren süreç son olarak Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ve devamında Avrupa ve ABD’nin Rusya’ya yaptırımları ile son buldu. Kuşkusuz bu gelişim emperyalistler arası gerilimi ifade etmektedir ve emperyalistlerin ve onların yerli uşaklarının bu noktadaki konumlanışları oldukça ciddi krizleri de beraberinde getirecektir. Örneğin Rusya’ya dönük yaptırımlar neticesinde ABD Türkiye’den de yaptırımlara destek vermesi istenmiştir. Bu yaptırımların içeriği ise Rusya’ya dönük ihracatın durdurulmasıdır. Bu durum Türkiye açısından bir ekonomik gerilimi yaşatacağının yanı sıra aynı zamanda birçok nokta da üreticileri de krize sokacaktır.

Almanya ise bu durum karşısında tedirgin davranmaya devam etmektedir. Zira Almanya doğalgaz ihtiyacının büyük bir bölümünü Rusya’dan karşılamaktadır.

Tüm bu gerilimler halen istikrarını korurken Rusya lehine yeni gelişmeler ortaya çıkmaya başladı. Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının ardından Donetsk bölgesi de “Halk Cumhuriyeti”nin kuruluşunu ilan etti. Bu yeni “Cumhuriyet”, Rusya’dan askeri destek isteyerek bağlılık sözü verdi.

Ukrayna’nın doğusundaki Rus dilli Donetsk bölgesi yerel yönetimi eylemcilerin işgali altında bulunuyor. Rusya Interfax haber ajansına göre, protestocular 11 Mayıs’tan önce bölgenin geleceğine ilişkin referanduma gitme kararı aldı.  Yerel Ostrov haber sitesi, eylemcilerin Rusya Federasyonu’na bağlanma kararı aldığını duyurdu.

İnternet üzerinde yayınlanan video görüntülerinde eylemciler tarafından bir toplantı yapıldığı görülürken, aralarında biri, “Egemen Donetsk Halk Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunu ilan ediyorum” dedi.

Pazar günü eylemeciler ülkenin doğusundaki Harkov yerel yönetimi binalarını da ele geçirmişti. Ancak müzakereler ardından protestocular binalardan çekilmişti. Bununla birlikte bugün de Harkov’den çatışma haberleri geliyor.

Rusya’nın Sesi Radyosu sitesine göre Donetsk Halk Konseyi, “Donetsk Halk Cumhuriyeti, Donetsk bölgesi idari sınırları içerisinde kurulacak. Karar, referandumdan hemen sonra uygulamaya konulacaktır” dedi. Konsey (Meclis) üyeleri ile Ukrayna’nın federalleşmesi yanlıları, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin ilanından hemen sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den askeri destek istedi. Konseyi üyelerinden biri, “Bize göre, Rus dünyasının tek savunucusu Rusya’dır.  Görüşlerimiz için mücadele etmeye hazırız.  Ancak Rusya olmadan tek başımıza zor olacak” dedi.

Ukrayna’da Batı’nın desteğindeki aşısı sağcıların iktidarı ele geçirmesi ardından, Şubat ayından bu yana Moskova’nın resmi çözüm talebi olan “federalleşme” veya Rusya’ya bağlanma lehine gösteriler arttı. Mart ayında Kırım Özerk Cumhuriyet’i hızlı bir şekilde referanduma giderek Rusya’ya bağlandı. Bu durum bölge açısından Rusya’nın günü pekiştirirken tersi şekilde batılı emperyalistleri de tedirgin etmektedir. Zira özellikle ABD’nin asimetrik savaş planları giderek çökmektedir. Bu durum gerilimleri arttırmaktadır. Donetsk bölgesinin Rusya’ya bağlanması dahilinde ve Rusya’nın bölgeye askeri sevkiyat yapması durumunda Rusya’nın batılı emperyalistlere yaptırım gücü artacaktır. Aynı şekilde Rusya’ya sınır bölgelerdeki denetimin artacağı gibi Doğu Akdeniz’e dönük bakış açısı da değişim gösterecektir. Zira önceleri diplomatik olarak gerçekleşen yaklaşımlar şimdi dorudan hak talep edilerek tasarrufta bulunulacaktır. (Bir okur)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu