Dünya

“Dr. Saibaba derhal serbest bırakılsın”

H. Merkezi: Kapitalist-emperyalist sisteme ve Hindistan’daki temsilcilerine karşı direnişiyle tanınan aktivist ve aydın Dr. G.N. Saibaba için bir açıklama yayınlayan Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu, “Hindistan polisi tarafından kaçırılan Dr. Saibaba derhal serbest bırakılsın” dedi.

Kaşmir’den Tamil Nadu ve Nagaland’a kadar halkların mücadelesinde önemli rol almış ve Adivasis, Dalitler gibi ezilen yerel halkların hak alma mücadelesinde önemli görevler üstlenmiş olan Dr. Saibaba; 9 Mayıs günü Mharashtra sivil polisi tarafından Delhi Üniversitesi Daulat Ram Kolejinden kaçırılmıştır.

 

“Saibaba’nın hayatı tehlikede”

Konu ile ilgili bir açıklama yayınlayan ATİK, “Kontra bir tarz ve yöntemle kaçırılan Dr. Saibaba’nın hayatı tehlikededir” diyerek kendisi aynı zamanda yürüme engelli olan ve tekerlekli sandalyesi ile hayatını sürdüren Saibaba’nın ailesine haber verilmediğini, sadece Saibab’nın kendi gayretiyle götürüldüğü havaalanından ailesine telefon ederek kısaca nerede olduğunu ve nereye götürüldüğünü bildirebildiğini aktardı.

Daha önce de Maharashtra polisi tarafından uydurulmuş suçlamalarla alakalı kontra tarzı bir yöntemle gözaltına alınan Saibaba, yaklaşık bir yıldır polis tarafından tehdit edilirken daha önce polisin kaçırma teşebbüslerini boşa çıkarabilmiştir” diyen ATİK, Hindistan devletinin 12 Eylül 2013 ve Ocak 2014 tarihlerinde Saibaba’nın evine baskın düzenlemiş olduğunu da hatırlattı.

 

“Bu kaçırma, Hindistan halklarının mücadelesine yöneliktir”

Düne kadar olduğu gibi bugün de kontravari kaçırma, baskın ve tehdit, egemenler cephesinde mevcut sistemi ve çıkarlarını korumak için muhalif demokrat ve ilerici güçlere uyguladığı baskı ve yıldırma politikalarında sınır tanımadıklarının tekrar bir örneğidir” diyen ATİK, Saibaba’nın kaçırılması Hindistan halklarının mücadelesini bastırmaya ve sindirmeye yönelik olduğunun altını çizdi.

Yakın geçmişte ‘Yeşil Av Operasyonu’ vb operasyonlarla ülkede her türlü muhalif kesime yönelmiş olan egemenler, Hindistan işçi ve emekçilerinin sömürü ve zulme karşı direnişlerinde öne çıkan aktivist, aydınları kaçırıp katlederek mücadeleyi bastırmak istemektedir” sözleriyle Hindistan devletinin faşizan yaklaşımlarını teşhir etti.

 

“Hindistan elçi ve konsoloslukları önüne, protestoya…”

Eş sekreteri olduğu Devrimci Demokrat Cephe uluslararası kamuoyuna Dr. Saibaba’nın kaçırıldığına dair açıklama yaparak kaçırılmanın protesto edilerek Saibaba’yı sahiplenmeye çağırmıştır” diyen ATİK de “Saibaba’nın kaçırılmasını kınıyor, derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

ATİK son olarak tüm demokratik, ilerici, devrimci, birey ve kurumları bu keyfi kontravari kaçırılmayı kınamaya ve Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Khurshid’e kınama açıklaması göndermeye ve Hindistan elçilik ve konsolosluk önlerinde protestolar yapmaya çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu