Güncel

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den ortak açıklama

H.Merkezi: 1 Mayıs’ta yaşanan polis şiddetine dair bugün saat 11.00 da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB DİSK Genel Merkezinde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TTB Merkez Konsey Üyesi Osman Öztürk, TMMOB İKK Sözcüsü Süleyman Solmaz katıldığı basın açıklamasında Kani Beko, 1 Mayıs’ta sadece Kamboçya’da ve Türkiye’de polisin işçilere saldırdığını söyledi.

Sendikalar adına açıklama yapan Beko, 1 Mayıs’ta İstanbul’da 266 kişinin gözaltına alındığını bilgisini paylaştı ve Taksim Meydanı’nın karakola çevrildiğini söyledi.

Saldırılarda 266 kişinin İstanbul’da, 300’ü aşkın kişinin ise tüm ülkede gözaltına alındığını hatırlatan Beko, tüm İstanbul’un özel olarak da Taksim Meydanı’nın karakola çevrildiğini belirtti. 1 Mayıs’a katılmayanların da polis şiddetine maruz kaldığını ifade eden Beko, “Okmeydanı Hastanesi’ne gaz bombası atıp, tepki gösterenlere plastik mermi sıkacak kadar pervasızlaştılar” dedi.

Vali Mutlu’nun “kamu düzeni”ni koruyacağız derken hangi kamudan bahsettiğini merak ettiğini belirten Beko, “Anlaşılan o ki İstanbul Valisi Mutlu kendini sadece AKP iktidarının ve etrafındaki patronların yolsuzluk ve hırsızlık düzenini korumakla görevli sayıyor” dedi.

Beko, provokatörlerin şapkalı ve sırt çantalı sivil polislerin fotoğraflarını basınla paylaştıktan ve yaşanan polis şiddeti ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ve hazırlayacakları bir raporu ise AİHM’ne sunacaklarını söyledikten sonra “Türkiye işçi sınıfının, emekçilerin ve halkın iradesini teslim alamadınız, alamayacaksınız. 1 Mayıs meydanımızı er ya da geç kazanacağız, seneye de mutlaka Taksim’de olacağız” ifadeleri ile açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu