Emek

DİSK: “Kiralık işçiliğe hayır”

H.Merkezi: DİSK, Meclis’e gönderilen özel istihdam büroları “33” yasasına karşı Sakarya Caddesi’nde protesto eylemi gerçekleştirdi.

Eyleme DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, şube başkanları, HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, HDP PM Üyesi Orhan Çelebi katıldı.

Özel İstihdam Büroları yasasının geri çekilmesi için Ankara Sakarya Meydanı’nda toplanan kitle “Kiralık işçiliğe hayır” pankartı. Sık sık “Asgari yaşamak istemiyoruz”, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “Susma haykır köleliğe başkaldır” sloganlarını attı.

Eylemde kısa bir konuşma yapan Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Bugün DİSK olarak şube yöneticileri ve üyeleri olarak buradayız. Özel İstihdam Büroları sorunu sadece DİSK’in sorunu değil, tüm işçi sınıfının sorunu. AKP politikaları işçi düşmanı olup, buna karşı bugün Türkiye’nin her yerinde tüm üretim alanlarında eylemdeyiz. Gücümüz ve sesimizi birleştiriyoruz. Ekmek kadar özgürlüğü, barış ve kardeşliği de savunuyoruz” dedi.

“Türkiye’de emeği köle haline getirilmek istiyorlar”

Konuşmanın ardından basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Bir yanda köleliğe ve insan ticaretine ‘evet’ diyenler, bir yanda ‘hayır’ diyenler olacak. Tasarının içeriğinden bile habersiz biçimde ‘evet’ oyu verecek olan vekiller şunu bilsin ki büyük bir insanlık suçuna ‘evet’ diyecekler. ‘Köleliğe ve insan ticaretine evet diyen vekiller’ olarak tarihe adlarını yazdıracaklar. Bundan sonra hayatlarında ne yaparlarsa yapsınlar, bu sıfattan kurtulamayacaklar” diye konuştu.

Beko, tasarıyla ilgili “Bu yasa tasarısı ile Türkiye’de emeği ile geçinen milyonlar köle haline getirilmek istenmektedir” dedi.

Beko,  son sözlerinde ise,  tüm işçileri 1 Mayıs’ta alanlarda buluşmaya çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu