Güncel

DTK: “Üç Fidan’ı saygıyla anıyoruz”

Amed: 42 yıl önce TC faşizmi tarafından idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için DTK yazılı açıklama yaptı.

DTK yaptığı açıklamada “Türkiye halklarının demokratik gönüllü birlikteliği, eşit ve özgür yarınları için mücadele eden, ölüme dimdik ve gülümseyerek giden idam sehpasında halkların eşitliğini ve kardeşliğini haykıran Türkiye halklarının onurlu evlatları, devrimci üç fidanı saygıyla onurla anıyoruz” dedi.

 

“Denizleri hiç unutmadık”

Açıklamanın devamında “Dün Denizleri idam sehpasına götüren zihniyet bugün de varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Dün idam vardı. Bugün sokak ortasında, demokratik eylemlerde, alanlarda, meydanlarda yargısız infazlar, katliamlar vardır. Dün idam sehpaları vardı. Bugün zindanlarda çürütme vardır. Yani dünden bugüne değişen bir şey varsa o da şahıslar ve yöntemlerdir” denildi.

Türkiye halkları Denizleri hiçbir zaman unutmadı. Onları hep yüreğinde ve mücadelelerinde yaşattı. Yaşatmaya devam etmektedir. Bugün halkların vicdanında yargılanan Denizler değil onları idam edenlerdir” denilen açıklama, “Bugün halkların gönlünde kahraman olan onları asan zihniyet değil, kahraman olan Denizler, Hüseyinler ve Yusuflar olmuştur” şeklinde devam etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu