GüncelUncategorized

Duruşma yine ertelendi

İstanbul: 19 Aralık 2000’de yaşanan Bayrampaşa Hapishanesi katliamının davasına Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

19 Aralık 2000 tarihinde 19 Hapishaneye operasyon yapılan ve 12 tutuklunun yaşamını yitirdiği 19 Aralık Katliamının yaşandığıBayrampaşa Hapishanesi Katliamı”nın davasına dün(9 Ekim) saat 10.00’da Bakırköy Adliyesi’nde devam etti.

Duruşmaya 12 tutuksuz sanık ile avukatları ve müdahil avukatları katılmasının yanı sıra ayrıca duruşmada katliamın yaşandığı sırada İl Jandarma Komutan Yardımcısı olan Mehmet Polat, “tanık” olarak ifadesini verdi.

Operasyon sırasında karargâhta görevli olduğunu, operasyona katılmadığını söyleyen Polat, soruların büyük bir kısmına “hatırlamıyorum” yanıtını verdi. 19 Aralık operasyonunun Jandarma Genel Komutanlığı ve Jandarma Bölge Komutanlığı tarafından organize edildiğini, ayrıca Albay Burhan Ergin’in Ankara’dan gelen özel birliğin komutanlığını yaptığını belirtti. Polat, ayrıntılı operasyondan hiçbir şekilde haberinin olmadığını ve hiçbir şeyi hatırlamadığını öne sürdü.

Polat’ın, operasyonla ilgili sorulan tüm sorulara “hatırlamıyorum” ve “bilmiyorum” cevabını vermesine dikkat çekiciydi. Operasyon öncesinde İl Jandarma Komutanlığı’nda toplantı yapılıp yapılmadığı yönündeki bir soruya ise, “Operasyon yapılırsa, bununla ilgili toplantı yapılır. Operasyona katılacaklar çağrılır. Bu operasyonla ilgili toplantı yapılmıştır ama ben bilmiyorum” yanıtını verdi.

Müdahil avukatlar, operasyon kararının alındığı MGK toplantı tutanaklarının MGK sekreterliği ve Başbakanlıktan istenmesini talep etti.

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan operasyondan önce ve operasyon tamamlandıktan sonra Aytaç Yalman’a sunulan raporlar ile Yalman tarafından verilen yazılı direktifleri, operasyonu yapan JÖAK listesinin ve olay anına ilişkin görüntülerin istenmesi talebinde bulundu. Mahkeme sunulan bu talepleri kabul etti.

Duruşma, 12 Şubat 2014 tarihine ertelendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu