Güncel

“Efrîn’den sıcak görüntü” yalanı!

H. Merkezi: İşgalci Türk devletinin yalan propaganda siciline bir yenisi daha eklendi. Türk televizyonlarında “Efrîn’den sıcak görüntü” diye servis edilen haber ve videonun bilgisayar oyunu olduğu ortaya çıktı.

Gazetecilik ve habercilik yerine yalan haber servis etmeyi adet edinen havuz medyasının bir yalanı daha belgelendi.

Habertürk TV’de yayınlanan bir video, dün Efrîn’e dönük Türk ordusunun işgal saldırısından yeni görüntüler olduğu iddiasıyla yayınlandı. Videoda, termal kamerayla çekilmiş 4-5 kişilik bir grubun ilerlerken vurulma anı veriliyor. Servis edilen haberde; videonun Efrîn’de Şeyh El Hadid bölgesinde çekildiği belirtiliyor.

 

Video 2010’da yüklenmiş

Hawarnews’in geçtiği habere göre, Video 2010 yılında piyasaya çıkan Medal of Honor isimli bir bilgisayar oyunundan. YouTube’a yüklenen Medal of Honor isimli oyuna ait görüntülerle karşılaştırıldığında videonun oyundan olduğu anlaşılıyor.

Son 5 günlük Türk medyasının Efrîn yalanlarından bazıları şöyle;

Efrîn’e yönelik işgal saldırılarının başladığı gün “Sınırda sıcak görüntü” diye verilen görüntülerin Azerbeycan’daki bir askeri tatbikata ait olduğu ortaya çıktı.

İkinci ve üçüncü gün “Türk ordusu vuruyor YPG’liler kaçıyor” diye verilen haber ve eklenen görüntünün Yemen’deki çatışmalara ait olduğu belgelendi.

Efrîn’e hava harekatının görüntüleri” diye servis edilen görüntülerin Hollanda Hava Kuvvetleri’nin tatbikatına ait olduğu ortaya çıktı.

Efrîn’de Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından hezimete uğratılan TC ordusu internette ne kadar savaş oyunu varsa yayınlayacak gibi görünüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu