Gençlik

Ege Faşizme Geçit Vermedi

İzmir: Ege Üniversitesinde bugün öğle saatlerinde faşist bir grup okul içinde yürüyüşe başladı. Edebiyat Fakültesinde toplanan devrimci demokrat ve yurtsever öğrenciler yürüyüşe engel olmak için edebiyat fakültesinin oradan öğrenci çarşısına doğru harekete geçti. Özel güvenlik ve çevik kuvvetle karşılaşan kitle faşistlere geçit vermedi. Bu esnada çevik kuvvet ve toma ile müdahale eden polislerle öğrenciler arasında tam iki saat süren bir çatışma yaşandı.
Toma nın da alana girmesiyle öğrenciler bir aracı devirip barikat yaptılar. Öğrencilerin göstermiş oldukları iradeye karşı koyamayan çevik kuvvet 2. Tomayı ve aynı zamanda akrebi okula getirdiler. Akrep ve toma’nın fakülteye girmesiyle öfkeleri daha da çoğalan kitle “Polis Defol Üniversiteler Bizimdir” “19 Aralığı Unutma Unutturma” “Ege Faşizme Mezar Olacak” sloganlarıyla beraber müthiş bir direniş örneği sergilediler. Devrimci bir dayanışma içerisinde organize bir şekilde polise direnen öğrenciler toma’yı ve çevik kuvveti dışarı çıkarma zorunda bıraktı.
Polis ve Çevik kuvveti fakültelerinden çıkaran öğrenciler içinde YDG’lilerin de bulunduğu kitle Edebiyat Fakültesinde bulunan kameraları kırdı.
Göstermiş oldukları bu büyük direnişin zaferle sonuçlandıran öğrenciler zaferi halaylarla kutladılar.
Aynı gün okulda bulunan Özgür Gündem gazete yazarı “Özgür Amed” öğrencilere ufak bir panel sunduktan sonra öğrenciler kitlesel bir şekilde fakülteyi terk etti.


                                                                                                      İzmir YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu