Güncel

Ege Üniversitesinde 1 Mayıs Çalışmaları

 

İzmir: Egemenlerin 1 Mayıs korkusunu büyütmek için YDG çalışmalarını hızlandırarak sürdürüyor.

Ege üniversitesi 1 Mayıs çalışmaları kapsamında sabahın erken saatlerinde üniversiteye gelerek YDG standı açıldı. Standa, yemekhane ve hazırlık fakültesi önünde aktif bildiri dağıtımı yapıldı. 

Üniversitenin birçok yerine YDG’nin  1 Mayıs afişi ile donatıldı. Ayrıca üniversiteye; “Berkin İçin Ayağa Kalk”, “1 Mayıs’ta Alanlara YDG”, “Kadınlar Sokağa 1 Mayıs’ta Alanlara YDG’li Kadınlar”, “Berkin Seni 1 Mayıs’a Çağırıyor” YDG  yazılamaları yapıldı.

     Ayrıca  “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” dolayısıyla  22 Nisan’da tepki olarak eylem düzenlendi.

Edebiyat Fakültesi önünde başlayan eyleme yurtsever, devrimci ve ilerici kurumların yanı sıra YDG de katıldı.

 Eylem de Berkin Elvan, Uğur Kaymaz ve Ceylan Önkol’un fotoğrafları taşındı.

Ayrıca üniversitenin birçok yerinde çocuk katliamları teşhir edildi. Daha sonra basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında; “Kapitalist sistemin bir ayağı olan savaş süreçlerinin en büyük ve savunmasız mağdurları hep çocuklar olmuştur. Kürdistan coğrafyasında, özellikle son 30 yıllık dönemde yaşanan savaş katledilen veya terörist olarak kayda geçen, yaşından fazla mermi ile öldürülen çocukların hikayeleri, olayların benzer şekilde ve artarak yaşanmaya devam etmesi nedeni ile hafızalarımızda hep çok canlı kalmıştır” denildi. Açıklamaya şöyle devam edildi: “Öte yandan AKP hükümetinin büyük vaatlerle uygulamaya koyduğu 4+4+4 eğitim sisteminin özellikle kız çocuklarının okula gitme oranında büyük düşüşlere neden olmuştur. İktidar yüz binlerce çocuğu eğitim sistemin dışına atarak ya çocuk işçi ya da çocuk gelin olmaktan başka bir şans tanımadığını göstermiştir. Bizler bu utanç tablosuna karşı mücadele vermeli ve bu mücadeleyi yükseltmeliyiz

 Basın açıklamasından sonra eylem sloganlarla sonlandırıldı.  

                                                                               EGE YENİ DEMOKRAT GENÇLİK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu