Emek

Ege Üniversitesi’nde taşeron işçiler de her gün eyleme başlayacak

Güvenlik soruşturması adı altında sendikalı işçilere dönük işçi kıyımı, CHP’li Ataşehir Belediyesi’nin ardından Ege Üniversitesi’nde sürüyor. İşten çıkarılan işçi ve emekçiler de belediye işçileri gibi her gün eylem yapma kararı aldıklarını duyurdular.

H. Merkezi: Güvenlik soruşturması adı altında sendikalı işçilere dönük işçi kıyımı, CHP’li Ataşehir Belediyesi’nin ardından Ege Üniversitesi’nde sürüyor. İşten çıkarılan işçi ve emekçiler de belediye işçileri gibi her gün eylem yapma kararı aldıklarını duyurdular.

Kadroya alınmayı ya da belediye şirketlerine geçirilmeyi beklerken güvenlik soruşturması ya da sınav sonucunun olumsuz olduğu gerekçesiyle işsiz bırakılan taşeron işçilerinin eylemleri sürüyor. Ataşehir Belediyesi işçilerinin ardından, Ege Üniversitesi’nde işten atılan taşeron işçileri de işbaşı yapacakları güne kadar eylem yapma kararı aldı.

 

Asıl suçlular işçileri işten çıkaranlardır”

DİSK Genel-İş Sendikası çağrısıyla “Güvenlik soruşturması dediniz, bizi işimizden ettiniz” diyerek pankart açan yaklaşık 200 işçi “Suçlu değil işçiyiz”, “İşimizi geri istiyoruz”, “İşime, ekmeğime, geleceğime dokunma” yazılı dövizler; “Rektör istifa” sloganı attı.

Eylemde konuşan Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığı, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı ve Diş Hekimliği Fakültesi’nde çalışan personel yeniden işbaşı yapana kadar, her sabah saat 08.00 ile 12.00 arasında Rektörlük önünde oturma eylemi yapacaklarını açıkladı.

Köroğlu, İzmir Adliyesi’ne giderek kendi haklarında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirterek, “Madem suçluyuz, bizi yargılayın. Ege Üniversitesi kendisi inisiyatif kullanarak işçilerimizi işten çıkardı. Asıl suçlular işçileri işten çıkaranlardır” dedi.

 

“Yüzbinlerin kadro hakkı gasp edildi”

Basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, kadro düzenlemesi sonrasında yüz binlerce işçinin kadro hakkının gasp edildiğini ve binlerce işçinin ise işinden edildiğini söyledi. Güvenlik soruşturmalarının kıyım gerekçesi yapıldığına da değinen Sarı, “Binlerce işçi ikinci derece, hatta üçüncü derece yakınları ile ilişkilendirilerek, güvenlik soruşturması gerekçesiyle işsiz bırakıldı. Bu yaşananları hangi evrensel hukuka göre ya da Anayasa’nın hangi maddesine göre açıklayacaksınız?” diye sordu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu