Kadın

Ege’de Transfobiye Karşı Ses Çıkardı!

İzmir: Trans kadın Çağla Joker’in öldürülmesi ve Mardin Artuklu Üniversitesinde transfobiye karşı düzenlenecek olan panelin engellenmesine tepki olarak İzmir LGBTİ İnsiyatifi çağrısıyla Ege Üniversitesin de eylem düzenlendi.

Eyleme birçok gençlik örgütünün yanı sıra YDG’liler de aktif destek verdi. Eylem ‘Baskı Şiddet Ahlaksa Biz Ahlaksısız’ pankartıyla Edebiyat Fakültesi önünde başladı. Oldukça renkli geçen eylemde, “Velev ki İbneyiz Alışın Her yerdeyiz”, “Nerdesin Aşkım Buradayım Aşkım”, “Lezbiyenim Sana ne Fantezinden Banane” sloganları sık atıldı.

Öğrenci çarşısında yapılan basın açıklamasında; “Üniversitelerde bulunan LGBTİ bireyler ve mücadele ortakları olarak bizler homofobik bir kitle baskısı oluşturulmasının üniversiteler gibi özgür fikir ortamlarını yok etmek isteyen bir zihniyete dayandığını yıllar içerisinde çok iyi deneyimlemiş bulunuyoruz. Üniversitenin bilimsel bir üretim yapabilmesi için özgür düşünce ortamının oluşması gerektiğini alışılmış bir söz olarak değil, bir uygulama olarak kendini göstermesini istiyoruz’ ifadelerine yer verildi. Basın açıklamasından sonra eyleme son verildi.

 EGE YENİ DEMOKRAT GENÇLİK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu