Güncel

Eğitim emekçilerinden yüz yüze eğitim uyarısı

Eğitim-Sen, birçok kentte yaptığı açıklamalarla yüz yüze eğitimin ertelenmesini, aşının yaygınlaştırılmasını ve gerekli tüm tedbirlerin alınmasını istediklerini dile getirdi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyeleri,  bir çok kente yaptıkları basın açıklaması ile artan vaka sayılarıyla yeniden büyüyen pandemi dolayısıyla yüz yüze eğitimde karşı karşıya bulunulan risklere dikkat çekip, taleplerini dile getirdi.

ADANA
Eğitim-Sen Adana Şubesi, yaptıkları basın açıklaması ile artan vaka sayılarıyla yeniden büyüyen pandemi dolayısıyla yüz yüze eğitimde karşı karşıya bulunulan risklere dikkat çekip, taleplerini dile getirdi. Heykelli Park’ta yapılan açıklamaya çok sayıda eğitim emekçisi katıldı.

Pandeminin geldiği nokta itibariyle MEB’in yaptığı açıklamaları eleştiren Eğitim-Sen Şube Başkanı Hüseyin Kaya, aşı ve diğer tüm tedbirler alınmadan yüz yüze eğitime başlanmamasına, tedbirler alındıkça hangi kademeler de başlanması gerektiğine, yazılı sınavların iptaline, sağlıklı ulaşımın sağlanmasına dair yapılan önerilerin hiçbirinin iktidarın ve bakanlığın gündemine girmediğini ifade etti.

Kaya, “Ortaya çıkan olumsuz tablonun sebebi bu otoriter ve tek merkezci yaklaşımdır” dedi.

15 Şubat’tan 4 Nisan’a kadar toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısının 2 bin 558, öğrenci sayısının 3 bin 379, hizmetli-memur personel sayısının ise 246’e ulaştığını paylaşan Kaya, önü alınamaz bir şekilde vaka ve hasta sayıları tüm Türkiye’de hızla yükselirken eğitim alanında hiçbir tedbir alınmamasının yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini tehlikeye attığını vurguladı. Kaya, “Pandemi koşullarında çalışan diğer bütün emekçiler gibi biz eğitim emekçileri de ciddi risk altındayız.

Anasınıfı, ilkokul, özel eğitim merkezleri gibi küçük yaşta olan ve engelli öğrencilerimizin eğitim öğretim gördüğü okullarda, her türlü ihtiyaçlarına eğitimci emekçisi yardımcı oluyor. Bu örnek bile tek başına ne kadar büyük bir risk altında olduğumuzun göstergesidir. Mevcut koşullarda yüz yüze eğitimin ertelenmesi ve sıralayacağımız tedbirler gecikmeksizin hayata geçirildikçe kademeli olarak yeniden başlaması hayati bir önem kazanmıştır” diye belirtti.

Yapılan açıklamada son olarak hükümete ve MEB’e seslenen Kaya, yaşanan sürece ilişkin talep ve önerilerini şu şekilde sıraladı:

🔹Eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır.
🔹Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadro atamaları yapılmalıdır.
🔹Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır.
🔹Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır.
🔹Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda çalışma yürütülmelidir.
🔹Kalabalık okullarda öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır.
🔹Okullarda bir sağlık görevlisi gereklidir, bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir.
🔹Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanları kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır.

ANKARA


Eğitim-Sen Ankara Şubeleri, Eğitim-Sen 5 No’lu Üniversiteler Şubesi önünde bir araya gelerek, “Aşı nerede? Ölmek istemiyoruz” dedi.

“Eğitime bütçe istiyoruz”, “Parasız sağlık, parasız eğitim” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Cemal Doğan okudu.

Salgının ülkemizde yayılmasının üzerinden geçen bir yılı aşkın süreye rağmen hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) alınması gereken tedbirler konusunda eğitim emekçilerinin ve eğitim bileşenlerinin talep ve önerilerine kulaklarını tıkadığını ifade eden Doğan, “15 Şubat’ta köy okullarında, 2 Mart’ta diğer bütün bölgelerde başlayan yüz yüze eğitimin çok riskli bir sürece dönüşmesine yol açtı” dedi.

Eğitim-Sen olarak eğitimin kamusal bir hizmet olduğunu ve eğitime yeterli bütçe ayrılması gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:

“İktidar, yeterli bütçe ayırmadığı gibi on binlerce öğretmene ihtiyaç olduğu halde atama yapmamıştır. Eğitim emekçileri neredeyse açlık sınırının altında maaşlarla çalıştırılmaktadır. Diğer yanda MEB için günlüğü 2 bin 160 liradan koruma araçları yeniden kiralanmaktadır. Demokratik hak arama ve basın açıklaması yapmanın önüne her tür engel çıkarılırken “lebalep kongreler”in yapıldığı ve her kongreden sonra o ilde vakaların patladığı bir dönemde, okullarımızdaki vaka artışları ne MEB’in ne de iktidarın umurundadır.”

“MEB her şeyin yolunda olduğu algısı yaratıyor” diyen Doğan, “Salgının giderek yükseldiği koşullarda eğitim emekçilerinin desteklenmesi gerekirken, halen aşı planlamasında 2. aşamanın 7. sırasında gösterilmeleri ve bir türlü öne alınmamaları, hem eğitim emekçileri hem de tüm eğitim bileşenleri açısından çok ciddi riskler barındırmaktadır. Sendikamızın MEB’e yaptığı çağrılar, Sağlık Bakanlığı’na yaptığı başvurular dikkate alınmamıştır” ifadelerine yer verdi.

MEB’in ısrarla okullardaki vaka sayılarını gizlediğini ve herhangi bir açıklama yapmadığına dikkat çeken Doğan, “Önü alınamaz bir şekilde vakalar ve hasta sayıları tüm Türkiye’de hızla yükselirken eğitim alanında hiçbir tedbir alınmaması, yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır. Yapılan çağrılara rağmen başta aşı olmak üzere önlemler noktasında bir hazırlık gözükmemektedir. Eğitim bileşenlerinin yaşamı ve sağlığı tehlikeye atılamaz ve bu riskli durum daha fazla sürdürülemez” açıklamasında bulundu.

ANTALYA
Eğitim-Sen Antalya Şubesi, Attalos Heykeli önünde açıklama yaptı. Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, ortaya çıkan olumsuz tablonun sebebinin iktidar olduğunu vurgulayarak, yüz yüze eğitime ara verilmesini talep etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu