Güncel

Eğitim Sen: Tedbirler alınmadan okullar açılmamalı

Okullarda salgına karşı alınan tedbirlerin yetersiz olduğuna dikkat çeken Eğitim Sen, öğretmenlerin aşılaması tamamlanmadan okulların açılmaması gerektiğini söyledi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), pandemi sürecinde okulların fiziki koşulları ve buna karşı alınması gereken önlemlere dair Van, Adana ve Diyarbakır’da eylem ve açıklamalar yaptı.

Adana’da Heykelli Park’ta bir araya gelen Eğitim Sen’liler adına Şube Başkanı Hüseyin Kaya açıklama yaptı. Adana’da ve birçok kentte eğitim emekçileri, öğrenciler ve velilerin şehir içindeki hareketliliği gözardı edilerek normalleşmeye gidilmesinin toplum sağlığı açısından riskler oluşturacağını söyleyen Kaya, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın aşılama dahil etkin önlemler alarak okulların açılmasına yönelik çalışma yapmayı öncelemediğine dikkat çekti.

Sendikalar, demokratik kitle örgütleri, öğrenciler ve velilerin görüşlerinin dikkate alınmadığını belirten Kaya, “Eğitime ilişkin bu tablo toplum sağlığı, eğitim hakkı ve sağlıklı ve güvenceli koşullarda çalışma hakkı ilkelerinden, stratejisinden ve planlamasından yoksun bir tablodur” diye konuştu.

Eğitim Sen Diyarbakır şubeleri de tedbirler alınmadan okulların açılmasının vaka sayılarında artışa neden olacağına dikkat çekti.

Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube yöneticisi Şehmus Tekin yaptığı açıklamada, eğitimde kararları MEB’in değil AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın aldığını hatırlattı. Tekin, Bakanlığın eğitim politikalarında devre dışı bırakıldığına dikkat çekti, “Okulların açılmasına dair Bakan Ziya Selçuk tarafından kamuoyuna açıklanan 1 Mart tarihi, son dakikada AKP Genel Başkanı tarafından durdurulmuş ve kabine toplantısı sonrasına bırakılmıştır. Bu durum dahi esas karar alıcının MEB değil, AKP Genel Başkanı ve Saray’da oluşturulan ‘Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’ olduğunu göstermektedir” dedi.

“Yeterli tedbirler alınmadı”

Plansızlık ve karar alma süreçlerindeki kaotik durumun kaygılarını artırdığı belirten Tekin, eğitim emekçilerinin iki doz aşılanma sürecinin hızla tamamlanmasını, seyreltilmiş sınıf uygulamasının devam etmesini, maske ve hijyen malzemeleri konusunda ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme yapılmasını istedi. Tekin, alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılması gerektiğine dikkat çekerek, “Yaşamın tüm alanlarındaki sektörler kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır. Kamuoyu, okullara dair gelişmelere ilişkin olarak il ve ilçe düzeyinde aşılanan öğretmen sayısı, vaka sayıları, karantinaya alınan sınıflar, karantinaya alınan okullar konusunda haftalık tablolarla bilgilendirilmelidir” diye konuştu.

Eğitim Sen Van Şube Başkanı Murat Atabay da sendika binasında yaptığı açıklamada, salgın kapsamında getirilen kısıtlamaların kontrolsüz bir şekilde gevşetildiğine dikkat çekti. Özellikle ortaokul ve liselerde yeterli tedbirlerin alınmadığına işaret eden Atabay, sürekli eğitimin yüz yüze olması, bunun da tüm önlemlerin alınarak yapılması gerektiğini söyledi. Atabay, “Siyasal iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) demokratik zihniyetten uzak bir anlayışla, başta eğitim sendikaları olmak üzere demokratik kitle örgütlerinin, öğrencilerin ve velilerin görüşlerini dikkate alacak katılımcı bir süreç oluşturmamıştır. Bunun sonucunda mevcut vahim tablo ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu