Emek

EGS İşçileri Eylemlerine Devam Ediyor

İstanbul: 1 Temmuz 2013’te kıdem ve ihbar tazminatları, bir aylık maaşları ve izin ücretleri ödenmeden işten çıkartılan ve geçen hafta ilk eylemlerini yapan EGS işçileri özel güvenlik saldırısına maruz kalmıştı.

17 Şubat Cuma günü, saat 13.00’te Yeşilköy’deki EGS Blokları ve Dünya Ticaret Merkezi arasındaki caddede ikinci eylemlerini yapmak için bir araya gelen işçiler, ‘’Taşeron İşçisiyiz Taşeronla Köleleşmeye İzin Vermeyeceğiz -Direnen EGS İşçileri’’ ve ‘’EGS’den Haklarımızı İstiyoruz-Direnen EGS İşçileri’’ yazılı iki pankart açtılar. Öğle saatleri olması nedeniyle çevreden birçok işçi eylemi izlerken, yoldan geçen araçlar korna çalarak ve el sallayarak işçilere destek sundular.

‘’EGS’den Haklarımızı İstiyoruz, EGS’ye Haklarımızı Yedirmeyiz, Direne Direne Kazanacağız, İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız’’sloganları atılarak basın açıklaması yapıldı. Açıklamada;

Bizim Kıdem ve İhbar Tazminatlarımızı, 1 Aylık Maaşlarımızı, Ödenmeyen İzin Ücretlerimizi Çaldılar”

Çalıştığımız firma RGS taşeron firmadır. Lüks büroların bulunduğu EGS BLOKLARININ temizlik işlerini yapmaktadır. Yasalar gereği taşeron çalıştıran ana firmalar taşeron firmada çalışan işçilerin alacaklarından sorumludurlar. Çünkü daha çok kar etmek için, karlarını katlamak için, bizim emeğimizi daha ucuza satın almak için taşeronla çalışmayı tercih ettiler. Bu nedenle sorumlular. Biz asgari ücretle geçinmeye çalışan işçileriz. Mahkeme kapılarında yıllarca bekleyemeyiz. Bugün almamız gereken haklarımız için neden yıllarca bekleyelim? Bu nedenle zaten mahkeme kararıyla kazanacağımız, haklarımızın yıllarca beklenmeden derhal ödenmesini istiyoruz.

Çalınan Emeğimiz, Taşeron Sisteminin Nasıl Bir Kölelik Sistemi Olduğunu   Bir Kez Daha Göstermiştir

“Biliyoruz ki bizim emeğimizin çalınması ilk değil. Geçmişte de yüzlerce kez taşeron şirket patronları işçilerinin emeklerini bir gecede çalıp ortadan kaybolmuşlardı’’ diyen işçiler, asıl sorumluların, iktidarlar, taşeron sistemini destekleyen ve daha da yaygınlaşması için mücadele eden partiler, taşeron çalıştıran patronlar olduğunu belirterek, haklarını alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söylediler.

Açıklamanın ardından destek için gelen Kazova İşçileri söz alarak, “bizler de haklarımızı alabilmek için geçen sene bu aylarda direnişe başladık, sonrasında çadır ve işgale kadar süren direnişimiz makinelere el koyarak kooperatif kurmaya dönüştü. Hala da patronlar bizlere dava üzerine dava açarak uğraşıyorlar. Direnişimiz bitmedi sürüyor sadece boyut değiştirdi. Bugün buradayız ve direnen EGS işçilerinin her zaman yanında olacağız,  kazanacaklarına inanıyoruz’’ dediler.

aAtılan sloganlarla eylem sonlandırılırken işçiler, haftaya aynı saatte eylemlerini sürdüreceklerini duyurdular.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu