Güncel

Eğitim Dayanışması Saldırıları protesto etti!

İstanbul: Eğitim Dayanışması gerçekleştirdiği basın açıklaması ile üniversitelere yönelik saldırıları protesto etti. Eğitim-Sen 6 nolu (Üniversiteler) Şubesi’nde gerçekleşen basın toplantısında basın metnini Eğitim dayanışması adına Eğitim-Sen Şube Başkanı İsmet Akça okudu.

Gerçekleştirilen açıklamada YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın 6 Kasım 2013 tarihinde yayınladığı Akademik Özgürlük Bildirgesi’ne değinilerek bildirgeden önceki ve sonraki süreçte değişen şeylerin olmadığı ve üniversitelere yönelik saldırıların yoğunlaşarak arttığı ifade edildi. Özellikle Gezi direnişi ile birlikte üniversitelerin daha da zapturapt altına alınmaya çalışıldığını belirterek son dönemde açılan soruşturmalar ve tutuklu öğrencilerin bunun göstergesi olduğuna değinildi.

 

“2002’den beri iktidarda olan AKP de YÖK’ün bu işlevini aslen korumuş üniversiteleri çok daha doğrudan bir şekilde sermayenin ve siyasal iktidarın güdümüne sokmuştur. Bu gün gelinen noktada AKP iktidarı üniversiteleri bir şer odağı olarak tarif ederek topyekûn itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır. Kendisinden farklı düşünen, konuşan ve eyleyen kimseye tahammülü olmayan bu yaklaşım öğrencisi ve öğretim elemanı ile üniversiteleri savaştaki düşman olarak görmekte ve özgür düşünme, ifade ve örgütlenme imkânlarını sonuna kadar kurutmaya kararlıdır. Biz de o imkânları sonuna kadar genişletmeye.” İfadeleri ile son bulan basın metninin ardından ise dayanışma bileşenleri ve öğrenciler söz aldılar.

DİSK, TMMOB; İstanbul Tabip Odası, Sanatçılar Platformu, Öğrenciler ve Forumlar adına alınan sözlerde, AKP’ye boyun eğmeden mücadelenin sürdürüleceği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu