Güncel

Eğitim Sen öğrencileri boykota çağırdı

H. Merkezi: Demokratik Toplum Kongresi(DTK)’nin anadilde eğitim talebiyle okul boykotu çağrısında bulundu. DTK’nın yaptığı çağrıya Eğitim Sen Diyarbakır şubeleri destek vererek “Sînorên zimanê min, sînora cihana min e” diyerek, bütün veli ve öğrencileri boykota katılmaya çağırdı.

Eğitim Sen Diyarbakır şubesinde yapılan açıklamaya, Eğitim Sen 1, 2 ve 3 nolu şubeler de katıldı.

Eğitim Sen Diyarbakır 1. Nolu Şube Eşbaşkanı Dilek Adsan, 2015-2016 eğitim öğretim yılı artan çatışmaların gölgesinde başladığını belirtti.

AKP’nin, eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik çıkarları için tek tipleştirmeye çalıştığını ifade eden Adsan, toplumun “tek din, tek dil, tek mezhep” anlayışı ile sürekli kamplaşmalara ve kutuplaşmalara itildiğine vurgu yaptı. Türkçe bilmeden okula başlayan öğrenciler ve öğretmenlerin yaşadıklarına dikkat çeken Adsan, anadilin çocuklar için ekmek ve su gibi zorunlu temel ihtiyaç olduğunu söyledi.

Tüm öğrenci ve velilerimizi boykota çağırıyoruz

Eğitim Sen olarak DTK’nin boykot kararını desteklediklerini dile getiren Adsan, “Bizde çocuklarımızı okullara göndermiyoruz. Bütün velilerimizi ve öğrencilerimizi boykota destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu