Manşet

Elçi son yolculuğuna uğurlandı!

Aylardır kanserle boğuşan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi 26 Aralık günü yaşamını yitirdi.

Yaşamının büyük bir bölümünde Kürt halkının mücadelesi içinde yer alan Elçi, 2006’da kurulan Katılımcı Demokrasi Partisi’nin (KADEP) Genel Başkanlığını yaptı. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Amed’de BDP’nin de desteklediği Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloku’ndan Meclis’e girerek siyasi mücadelesine devam etti.

Mardin-Cizre doğumlu olan Kürt siyasetinin deneyimli ismi Şerafettin Elçi 50 yıllık siyasi yaşamı sürecince Kürt halkının mücadelesinde önemli mesajlar verdi. Mücadele içinde pek çok kez gözaltına alınıp tutuklanan Elçi ilk tutsaklığını 12 Mart Askeri Cunta döneminde yaşadı. Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasındaki ilk yargılanmasında 8 ay tutuklu kaldı. Daha sonra 1978-1979 yılları arasında Bayındırlık Bakanı olacaktı. Bakan olduğu bu dönemde “Türkiye’de Kürtler vardır, ben de Kürdüm” diyecek ve Ankara Asliye Mahkemesi tarafından 2 yıl 3 ay hapse çarptırılacaktı.

1992’de, 98 Kürt aydını ile birlikte Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı’nı kurdu. Vakıf, 1995’te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi. Cumhuriyet tarihinde ilk olarak, “Kürt” adı ile bir kurum resmi olarak kabul edilmiş oldu.  1994’lerden 1997’lere Kürt Demokratik Platformu’nun kuruluşunda ve daha sonra Demokratik Kitle Partisi olarak faaliyet gösteren bu partinin başkanlığını yapacaktı.

Demokratik Kitle Partisi (DKP) ’nin 99’da kapatılmasının ardından mücadeledeki ısrarından vazgeçmeyen elçi 2006’da KADEP’in başkanı olacaktı.

Bu partinin başkanı olduğu dönemde 12 Haziran 2011 seçimlerinde blok milletvekili olarak Amed’den meclise girdi.

Yaşamı boyunca ısrarlı, kararlı bir mücadele yürüten Elçi, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Elçi hastalığıyla daha fazla savaşamadı ve yaşama gözlerini yumdu.

10 binler uğurladı!

27 Aralık günü yapılan törenle toprağa verilen Elçi, 10 binlerle uğurlandı.

Cenaze törenine BDP Milletvekillerinin yanı sıra çeşitli demokratik kitle örgütleriyle  devletin erkanı” da katıldı.

Elçi’nin yaşamını yitirmesinin ardından Yaşar Kemal, “Türkiye’nin demokratikleşme arayışı, namuslu ve tutarlı bir sesini yitirdi” sözleriyle uğurladı. Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) de  Elçi’nin yaşamını yitirmesine ilişkin yayımladığı mesajla; “O Kürt halkının dava şehididir. Aramızdan ayrılışı Kürt halkı için büyük bir kayıptır, Kürt güçleri arasında barış ve birlik sütunu olarak görülen Elçi’nin vefatı Kürt halkının mücadelesi ve Kürt birliğinin sağlanmasında büyük bir kayıp” sözlerini ifade etti. Yine DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk,Elçi, Kürt halkının özgürlük mücadelesine duyarlı birisiydi. Acımız çok derin ve büyük. Kürt halkının başı sağolsun dedi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da, “Onun eksikliği siyasi yaşamımızda her zaman hissedilecektir. Bıraktığı siyasi miras demokrasi ve özgürlük mücadelesine ışık tutacaktır” şeklindeki sözleriyle mücadelesine sahip çıkacaklarını dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu