Güncel

Elif Çermik için yaşam nöbeti!

İstanbul: 22 Aralık ünü Kadıköy’deki Kent Mitinginde polisin saldırısı sonucu yaralanan Elif Çermik’in durumuna dair bugün bir toplantısı açıklaması yapıldı.

İstanbul Kenti Miting sekretaryası bugün Makine Mühendisleri odasında “Elif Çermik için yaşam nöbetindeyiz. Biber gazı yasaklansın” yazılı pankart açarak bir basın toplantısı düzenledi.

Öncelikle kenti miting hazırlığına ve mitingin için oluşturulan birlikteliğe vurgu yapan Çiğdem Çidamlı, mitingde yaşananları hatırlatarak polisin provakatif tutumunu sonucu olarak Elif Çermik’in gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldığını hatırlattı. Çermik’in çok yakın mesafeden atılan biber gazından etkilendiğini ve şimdi hastanede olduğunu, durumunda henüz bir değişiklik olmadığını sözlerine ekledi.

Ardından Sekretaryası adına Deniz Özgür basın açıklamasını okudu.

Özgür, 22 Aralık günü yapılan mitinge on binlerce kişinin yaşanılabilir bir kent için bir raya geldiği dile getirdi.

Siyasi iktidarın emrindeki kolluk güçlerinin kitlenin üzerine biber gazı, tazikli su ve plastik mermilerle saldırdığına bir kez daha şahit olduğunu dile getiren Özgür, polisin biber gazı sonucu Elif Çermik’in kalbinin durmasına neden olduğunu söyledi.

Özgür, Çermik’in alandan ayrılırken polisin kullandığı yoğun biber gazından etkilendiği, kapalı alanda kalbinin durduğu ve gecikmeli bir şekilde hastaneye kaldırıldığı dile getirerek, sağlık durumunun kritik ve bilincinin kapalı olduğunu vurguladı.

Çermik adına yaşam hakkı ihlali için ailesinin ve avukatlarının suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Özgür pek yer ve bölgeden Çermik’e ziyaretler yapıldığını, Çermik’e sahip çıkılacağını sözlerine ekledi.

Özgür  “İstanbul Kenti Mitingi’ni düzenleyen girişimler olarak uzun zamandır sürdürdüğümüz kent mücadelesi, Türkiye’yi kasıp kavurmakta olan yolsuzluk operasyonları ile görünür hale gelmiştir. İstanbul halkı doğasını ve geleceği, İstanbul Kent Mitingi gibi şiddetten uzak, kitlesel ve barışcıl gösterilerle korumaya devam edecektir” şeklindeki sözleri ile mücadelelerinin süreceğinin altını çizdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu