Emek

Emek örgütlerinden THY grevine destek

İstanbul: Türk Hava Yolları’nda grevin 18. gününde sendikalar ve emek örgütleri yürüyüş yaparak direniş yerine destekte bulundu.

Aralarında DDSB’liğinde bulunduğu bir çok sendika ve emek örgütü Atatürk Havalimanı B Kapısında buluşarak direniş yerine yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık, “THY işçisi yalnız değildir”, “Birleşen işçiler yenilmezler”, “Hey yer Taksim her yer direniş”, “İşçi düşmanı Tayip istifa” sloganları atıldı. Direniş yerine gelindiğinde kurumlar alkışlarla karşılandı.

İlk konuşmayı yapan Atilay Ayçin, birçok baskıya rağmen 305 THY işçisinin 368 gündür ve yine grevdeki THY işçilerinin 18 gündür kararlılıkla direnişte olduklarını belirtti. Hava işçisinin 2 gün dahi direnemeyeceği yönünde çıkan haberleri hatırlatan Ayçin, “368 gündür kararlılıkla direniyoruz” dedi. Ayçin’in ardından İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Taner Gören bir konuşma yaparak birleşik mücadelenin önemine dikkat çekti. Gören konuşmasının devamında grevin anlamı üzerinde durarak desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Gören’in ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve SGBP’u dönem sözcüsü Bilal Çetintaş birer konuşma yaptı. Konuşmaların ortak vurgusu, grevin anlamının sadece hava iş kolu üzerinde etkisi olmadığı, sınıfın mücadelesi için bir anlam ifade ettiği ve bu anlamda sahiplenilmesi gerektiği üzerineydi.

Konuşmaların ardından grevdeki işçilerle bir demo gösteri yapıldı. Ardından ise Güney Tiyatro oyunları hazırladıkları bir oyunu sergilediler.

 

[widgetkit id=136]
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu