Güncel

Emekçiler bu gün derste değil sokakta

Mersin: Eğitim Sen, kamu kaynaklarını özel okullara aktarılmasını sağlayan ve iş güvenliğini ortadan kaldırmayı ön gören eğitim yasasını bir günlük iş bırakma eylemi ile protesto etti.
Yaklaşık 5 bin emekçinin katıldığı coşkulu eylem, saat 10.30’da Özgür Çocuk Parkı önünde başladı. Eğitim Sen Mersin Şube binası önünde bir araya gelen ve aralarında Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, Akdeniz Belediyesi Eş Başkan adayı Yüksel Mutlu ile Mersin HDP bileşenleri, BDP’li belediye eş başkan adayları ile öğrenci velilerinin de bulunduğu yüzlerce eğitim emekçisi buradan, “AKP’yi kadrolaştıracak, özel okulların önünü açacak, stajyerliği zorlaştıracak yeni eğitim yasasına hayır” yazılı pankart ve “Parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Hırsız var, hırsız”, “Hırsız AKP hesap verecek” sloganları eşliğinde AKP Akdeniz ilçe binası önüne doğru yürüyüşe geçti. 
AKP Akdeniz ilçe binası önünde yürüyüşlerini tamamlayan emekçiler adına açıklama yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Remzi Çiftçi, AKP’nin eğitimdeki sorunları içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini, en temel ilkeleri göz ardı ettiğini belirterek, AKP hükümetinin attığı her adımla eğitimdeki sorunları derinleştirdiğini söyledi. Çiftçi son olarak şunları ifade etti: “Milli Eğitim temel kanunu ve bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı eğitimde sorunları daha da derinleştirmiştir. Sorunların çözüme kavuşturulması için daha etkili eylemler yapacağız.”
Açıklamanın ardından eylem,kitle tarafından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu