GüncelManşet

Emekçiler bütçeden hakkını istiyor

Bursa: Kamu emekçileri konfederasyonu KESK 2014 bütçesinin TBMM’de görüşüldüğü şu günlerde “Bütçeden hakkımızı istiyoruz” diyerek, Bursa’da 500’ü aşkın emekçi ile greve çıktı. 19 Aralık günü saat 11.00’de Ünlü Cadde’de toplanan emekçiler burada, halaylar çekti.  “Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz! Bütçeden hakkımızı istiyoruz!” pankartı arkasında kortejler oluşturarak Orhangazi Parkı’na yürüdü.

 

Halkbank’a protesto

Yürüyüş güzergâhında bulunan Halkbank’ın önünden geçiş esnasında, son dönemde yaşanan yolsuzluk operasyonunda Halkbank Genel Müdürü’nün yer almasından dolayı emekçiler bankanın önüne boş ayakkabı kutularını bırakarak; “Hırsız Var!” diye haykırdılar.

 

“Katliamcılar ödüllendirildi”

Orhangazi Parkı’na gelen emekçiler basın açıklaması yaptılar. Açıklamayı emekçiler adına yapan KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Özaydın yaptı.

Açıklamanın başında 13 yıl önce 19-22 Aralık’ta hapishanelerde geçekleştirilen katliama ilişkin “Bugün adını ‘Hayata Dönüş’ koydukları katliamın 13.yıldönümü. Devlet 20 hapishanede 28 devrimci tutsağı katletti. Bayrampaşa Hapishanesi’nde 6 kadını diri diri yaktı. Katiller hala cezalandırılmadı, yetmiyormuş gibi övünç madalyalarıyla ödüllendirildiler” ifadesini kullandı.

 

“Bizim çocuklarımız sizin çocuklarınızın pisliğini temizlemek için sokaktaydı”

Yolsuzluk operasyonu ile ilgili olarak da; “Gezi isyanında çok sayıda direnişçinin ölümüne neden olan AKP’nin İçişler Bakanı Muammer Güler, o dönem halka çağrı yaparak ‘çocuklarınıza sahip çıkın’ demişti. Bizlere akıl veren bakanın oğlu, bu yolsuzluk operasyonunda evinde para sayma makinesi, çelik kasalar ve milyon dolarlarla yakalandı. Bizim çocuklarımızsa; sizlerin yaptığı pislikleri temizlemek ve onurlu bir gelecek için sokaklara çıktı” dedi.

 

“Çocuklarınıza sahip çıkın, ülkeyi talan ettirmeyiz”

Özaydın daha sonra bakanlara seslenerek; “Şimdi biz sizlere söylüyoruz, çocuklarınıza sahip çıkın, bu ülkenin geleceğini talan etmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Bütçe ile ilgili taleplerini sıralayan Özaydın; “Halkın taleplerine sırtını dönen, sermayeden yana bu bütçeye karşı başta KESK olmak üzere, tüm emekçilerle birlikte sonuna kadar mücadeleye edeceğiz” dedi.

KESK MYK üyesi Ali Kılıç da bütçe ve son yaşanan yolsuzluklarla ilişkin bir konuşma yaptı. Eylemde katılan emekçiler eylem boyunca sık sık bütçe ve son yaşanan yolsuzluklarla ilgili slogan attılar, kitle eyleme alkışlarla destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu