Güncel

Emek’in yıkımı can ve mal sağlığını tehlikeye atıyor

İstanbul: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Emek Sineması’nın yıkımı ile ilgili Karaköy’de bulunan Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında meslek odalarının yasalarla kısıtlanması konu edilirken emek sinemasının hukuki, kültürel ve tarihsel olarak uğratıldığı tahribat anlatıldı ve yasalarla meslek odalarının değerlerin korunması için bilimsel raporlar eşliğinde yürüttükleri mücadelenin önüne geçilmeye çalışıldığı vurgulandı.

Emek sürecini anlatan basın açıklamasını mücella yapıcı okudu. Yapıcı açıklamada, değerleri korumak, kollamak ve geliştirmek olan kamu görevlilerinin eliyle Anayasa’ya ve ulusal üst normlara aykırı yasalar dayanak gösterilerek ve bu günlerde çokça rastlanan sargı sefaletinin bir de Emek’te yaşandığını söyledi. Açıklamada, “Bütün ilgililerin ‘yıkmıyoruz, söküyoruz’ utanmazca yalanları eşliğinde acımasızca ve barbarca yok edilen Emek Sinaması’nın proje ve yıkım sürecinde işlenen suçlar inşaat aşamasında da pervasızca devam ettirilmektir” ifadelerine yer verildi.

TMMOB Mimarlar Odası Büyük kent Şubesi adına yapılan açıklama son olarak Emek Sineması ve içinde bulunduğu tarihi yapı kompleksinin bütün cepheleri ile hukuksuz, usulsüz ve etik dışı proje ve yıkım sürecini asla unutmayacağımızı ve bu konuda vebali bulunan tüm yetkili ve ilgililer hesap verene dek konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha yineliyoruz ifadeleri ile bitirildi.

Avukat Can Atalay, Emek sinemasının yıkım süreci kendi projelerini bile tanımayacak kadar fütursuzca yapıldığını söyledi. Kazı uygulaması sırasında gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle Emek Sinemasının yanında bulunan Cerle D’orient, İsketinc Apartmanı ve Melek Apartmanı olmak üzere kültür varlıklarına zarar vermiş ve çevre binalar can ve mal sağlığı açısından tehlike arz ettiğini belirterek açıklamayı sonlandırdılar. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu