Güncel

Emekliler sağlıktaki soygunu protesto ettiler!

 

Bursa: Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi sağlıkta “katılım payı” adı altında yapılan soyguna tepki amacıyla 19 Şubat günün SGK Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak, AKP’nin sağlık politikalarını protesto etti.

Emekliler “Tedavi İçin sağlımız tehlikede, para yok!”, “sağlıkta tasarruf ölüm demektir“, “AKP sağlığa zararlıdır!”, “Hastalar müşteri, hastaneler işletmeler haline geldi!” gibi dövizler taşıdılar.

Basın açıklamasını emekliler adına gerçekleştiren, Şube başkanı Günay Onayman, AK Parti iktidarının 2002 yılından bu yana sağlıkta pek çok değişiklik yaptığını anlatan Onayman, “Bunların başında da sağlık sisteminin finansmanında yaşanan değişiklik geliyor. Bu değişiklik ile tedavi ve muayene masraflarının tamamı karşılanan sosyal güvenlik sisteminin karşılığı model terk edildi ve yerine cepten ödemeli ve maaştan kesintili karma bir model getirildi. Asgari ücretin 846 lira, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 121 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 554 lira oldu günümüzde insanların sağlık hizmetine daha çok para ayırmak zorunda kalmaları ailelerin ay sonu hesaplarını alt üst ediyor. Açıkçası 4 kişilik bir ailenin gıda, giyim konut ve ısınma gibi aylık harcamalarının ardında yüzde 2 ila dördüncü sırada yer alan sağlık harcamaları vatandaşın belini büküyor.” dedi.

Sağlıkta soygunun daha hastaneye gitmeden başladığını anlatan Onayman, şöyle devam etti: “Çünkü randevu almak için aranan Alo 182 merkezi randevu sisteminden randevu alan vatandaş, 4,5 lira katılım payı ödüyor. Böylece telefonla randevu alırken vatandaştan alınmaya başlanan para, hastane kapısından içeri girildikten itibaren ilaç katılım payı, muayene katılım payı, reçete ücreti, tetkik farkı ücreti, erken muayene farkı gibi değişik isimlerle akmaya devam ediyor.

Onayman, ayrıca önceleri devlet ve üniversite hastanelerinde 3 lira olan muayene ücretinin 8 lira olduğunu belirterek, bunun gibi birçok konuda alınan ücretin vatandaşı zor durumda bıraktığını sözlerine ekledi. Emekliler “Al, al, al, AKP yasasını al başına cal”, “Rüşvet, yolsuzluk, emekliye yoksulluk”, Bilal’e gemi, Emekliye kuş yemi”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” vb. sloganlar attılar.

Perşembe ve cuma günü de devlet hastaneleri önünde yapacakları bildirilerle halkı bilgilendireceklerinin altını çizen DİSK Emekli-Sen şube başkanı Günay Onayman, bu konuda çeşitli bildirilen dağıtacaklarını sözlerine ekledi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu