Güncel

Emperyalist Savaşa Ve İşgale Karşı Protesto

Bursa: Emperyalist orduların açık bir cephe savaşından ziyade, Türkiye ve Suriye üzerinden Doğu Akdeniz’de bir güç “düellosuna” girişmeleri ve olası savaş durumu, çoğu yerde olduğu gibi Bursa’da da devrimci, demokrat, ilerici kurumlar tarafından yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi.

Setbaşı/Mahfel Kafe önünde toplanan kitle, “Suriye’de Emperyalist Savaşa ve İşgale Hayır” yazılı pankartının arkasında, slogan ve alkışlarla Orhangazi Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş esnasında sık sık “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi!”, “Susma Haykır, Halklar Kardeştir”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Katil ABD, İşbirlikçi AKP” sloganları atıldı. Ayrıca yapılan eyleme halkın alkışlar ile destek verdiği de gözlemlendi.

Orhangazi Parkı’nda yapılan basın açıklamasında, KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ergin Uygun; “Suriye son bir yıldır dünyanın başlıca gündemi haline gelmiştir. Emperyalizmin Ortadoğu’da yaratmaya çalışdığı yeni düzen, Ortadoğu petrollerinin yeniden paylaşılması hedefi ve bu hedefe ulaşmada engel görülmesi nedeniyle ablukaya alınan ve tüm emperyalist güçler ve işbirlikçileri tarafından kuşatılmaya çalışılan bir ülke konumundadır.” dedi. AKP’nin ABD’nin işbirlikçisi olduğunu, ondan bağımsız hareket etmediğini ve Suriye’deki Esad muhaliflerine eğitim ve silah verdiğini belirtilen açıklama; “Emperyalist güçler tarafından silahlandırılan muhalif güçler saldırılarına devam ederken, Rusya ve Çin tarafından da Beşer Esat desteklenmekte, Suriye halkı birbirine kırdırılmaktadır. (…) Bizler dün Libya’da nasıl Kaddafi’yi değil de Libya halkının haklı mücadelesinin savunduysak; bugün de Suriye halkının emperyalizme karşı haklı mücadelesinin savunmaya devam edeceğiz. Esad rejiminin halka karşı saldırılarının kınadığımız gibi, emperyalistlerin kışkırtmalarını da aynı şekilde kınıyoruz.” sözleriyle devam etti. KESK, DİSK Marmara Bölge Temsilciği, Bursa Tabip Odası ve TMMOB tarafından örgütlenen eyleme, Partizan’ın da bileşeni olduğu HDK, BDSP, DHF, TKP, ÖDP, Halkevleri destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu