DünyaGüncel

Enternasyonalist savaşçı Tekoşer Piling İtalya’da anıldı

Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı yürütülen direnişte şehit düşen enternasyonalist savaşçı Lorenzo Orsetti (Şehit Tekoşer Piling), İtalya’nın Floransa, Roma ile Bari kentlerinde anıldı.

Rojavada TİKKO saflarında savaşırken ölümsüzleşen Tekoşina Anarşist üyesi Lorenzo Orsetti ölümsüzleşmesinin yıl dönümünde İtalya’da anıldı.

FLORANSA

Floransa kentindeki anma mezarı başında gerçekleşti. Orsetti’nin anne ve babası başta olmak üzere, İtalyanların da katıldığı anma saygı duruşu ile başladı. Orsetti’nin anne ve babası ile arkadaşlarının konuşma yaptığı anma ardından Floransa Belediyesi’nin bir parkta yaptırdığı anıta da Lorenzo Orsetti’nin ismi verildi.

Anma “Şehit namirin” sloganları ile sona erdi.

ROMA

İtalya’nın başkenti Roma’daki anma ise Basilica San Poalo Metro İstasyon meydanında yapıldı. Roma’da enteransyonalist savaşçılar Lorenzo Orsetti ile Anna Cambelle anıldı.

Her iki şehidin fotoğrafları burada bir duvara çizildi ve açılışı yapıldı.

Çok sayıda pankart ve bayrağın taşındığı anmada silah arkadaşları ve Kürt komitesi adına konuşmalar yapıldı.

Konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecridin kırılması ve aile, avukat görüşmelerinin bir an önce olması gerektiği belirtildi.

BARİ

Bari kentindeki anma da yine İtalyanlar ve Kürdistanlılar tarafından ortaklaşa yapıldı. İtalyanlar ve Rete Kurdistan üyelerinin konuşmaları ile enternasyonalist savaşçı Orsetti anıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu