Güncel

Erdoğan, protestolarla karşılandı

Mersin: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları kapsamında Mersin’e geldi. Mersin halkı ise Berkin Elvan’ın ölümü üzerine Erdoğan’ı protesto etmeye devam ediyor. Çok sayıda kişi öğle saatlerinde Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek Berkin Elvan’ın katledilmesi ve Erdoğan’ın Mersin’e gelmesini protesto etmek amacıyla forum oluşturdu. Eylemde üzerinde, “Unutmayacağız, unutturmayacağız hesabını soracağız”, “Berkin Elvan işçi sınıfının kalbinde yaşayacak”, “Bir ölür bin doğarız bizi vurmak kurtuluş mu”, “Gezi parkı şehitleri ölümsüzdür”, “Gençlik hesabını sorar” pankart ve dövizlerini taşırken, sık sık “Katil Erdoğan katil AKP”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin Elvan 14’ünde bir fidan” sloganlarını attı. Polisin park etrafında aldığı yoğun güvenlik önlemi dikkat çekerken, eylemin yapıldığı alanın hemen üzerinde polis helikopterleri tur attı. Forumda Mersin Üniversitesi öğrencileri, Alevi dernekleri üyeleri, siyasi parti ile DKÖ temsilcileri konuşma yaptı. Konuşmalarda, birlik ve dayanışmayı yükseltme mesajları verilirken, Başbakan Erdoğan’ın istifa etmesi istendi. 

Eylemin ardından kitle dağılmaya başladı. Ancak o sırada AKP’ye ait olan seçim anons aracı yüksek sesli müzik eşliğinde eylemin yapıldığı parkın bulunduğu caddeden geçti. Kitle duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine polisle kitle arasında gerginlik başladı. Olaylar sırasında caddeden geçen ve yine AKP’ye ait olan başka bir seçim aracı Halkevi üyesi Onur Yıldırım’a çarptı. Yaralanan Yıldırım’ın durumunun iyi olduğu belirtildi. AKP’ye ait aracın Yıldırım’a çarpması üzerine gerginlik daha da tırmandı, kitle pankartlarla birlikte polis tarafından oluşturulan barikata doğru yürüyüşe geçti. Polis pankarta saldırarak pankartları yırttı.

Daha sonra, Halkevi ve Özgür Gelecek’in bulunduğu iş hanı önünde park halinde bulunan AKP’ye ait seçim araç parçalandı. Polis burada tekrar müdahalede bulundu, polisin müdahalesi sonrası başlayan olaylarda Gençlik Muhalefeti üyelerinden Deniz Gözde Öztürk, Ali mert Demir, Tebessüm Özdağ ve İbrahim Can Akyürek gözaltına alındı. Olayların yaşandığı sırada AKP’ye ait seçim anons araçlarının sayısı giderek arttı ve olay yeri çevresinde tur attı. Polisin sert saldırısı sonrası olaylar duruldu. Kentte yoğun güvenlik önlemleri alınırken, helikopter hareketliliği ise dikkat çekti. Mersin’de gerginlik devam ediyor. Sosyal medya üzerinden,bu akşam saat 19.00’da Forum’da eylem çağrısı yapılıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu