GüncelKadın

Erkek yargı şaşırtmıyor: Mahkeme şiddete uğrayan kadına ceza verdi!

İskenderun'da maruz kaldığı şiddet davasında ayrıca sanık konumuna düşen avukat Fatma Erşen Ünsüren’e ceza verildi.

Celseye, Ünsüren’in avukatı, K.Ü.’nün avukatları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı avukat hazır bulundu. İddia makamı esasa dair mütalaasında, Ünsüren’in “tehdit” ve “hakaret” suçundan beraatını, “yaralama” suçundan cezalandırılmasına; K.Ü’nin ise “yaralama” suçundan cezalandırılmasını istedi. Esasa dair savunma yapan avukatlar, “Müvekkilimiz ile katılan sanık arasında orantısız güç vardır. Boğazını sıktığında kendini korunması meşru müdafaa kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Katılan sanığın hakaret konusunda her celse beyanları çelişkilidir, itibar edilemez. ‘Sürüm sürüm süründürürüm’ de tehdit değildir. Beraatını talep ediyoruz” diye belirtti.

K.Ü.’nün avukatları ise, “Müvekkilimiz onun boğazını sıkmamıştır. Suçlu odur” diye savundu.

Hükmün açıklanması geriye bırakıldı

Mahkeme; Ünsüren’e “yaralama” suçundan 140 gün hapis cezası vererek, cezayı 2 bin 800 TL idari para cezasına çevirdi. “Tehdit” suçundan 25 gün hapis cezası vererek, bunu da 500 TL idari para cezasına ve “hakaret” suçundan da 75 gün hapis cezası vererek, cezayı bin 500 TL idari para cezasına çevirdi.

Mahkeme son olarak Ünsüren’e verilen cezaların hükmünün açıklanmasını geriye bırakılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, K.Ü’ye de “yaralama” suçundan 140 gün hapis cezası vererek, 2 bin 800 TL idari para cezasına çevirdi. K.Ü.’nün de hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

‘Kutsanmış erkeklik yargının üstünde’

Ünsüren, verilen karara itiraz etmeye hazırlanırken, avukatı Mehtap Sert, İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olmasına rağmen toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin erkekler lehine yeniden tesis edildiğini vurguladı. Sert, “Orantısız güç karşısında kadını erkekle eşit gören eril yargı şiddet karşısında kadınları konuşamaz hale getiriyor. İki erkek arasındaki hukuki uyuşmazlıkta haksız tahrik neticesinde söylenen sözleri hakaret kabul etmezken bir kadın bir erkeğe söylediğinde haksız tahrik görmezden geliniyor. Çünkü kutsanmış erkeklik yargının üstünde bir yerde” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu