Gençlik

Şerzan eyleminde provokasyon

Muğla’da 11 Mayıs 2010 tarihinde polis Gültekin Şahin tarafından öldürülen Kürt öğrenci Şerzan Kurt‘un, ölüm yıldönümü anması dün (10 Mayıs) kitlesel bir katılımla gerçekleştirildi.

Aralarında YDG’lilerin de bulunduğu devrimci, yurtsever öğrenciler, Şerzan Kurt Özgür Gençlik Derneği’nde toplanarak Şerzan Kurt’un vurulduğu yere yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca “Muğla faşizme mezar olacak”, “Şehîd namirin”, “Güneşin yoldaşı ölümsüzdür”, “Şerzanlar yaşıyor mücadele sürüyor” vb. sloganları atıldı.

 

Eylemde provokasyon

Şerzan’ın vurulduğu yere karanfil bırakılıp, Şerzan şahsında devrim şehitlerini anmak için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra anmanın devam edeceği sınırsızlık meydanına yürüyüş başladığı sırada ellerinde Türk bayrağı bulunan 3 kişi “Kahrolsun PKK” sloganıyla birlikte kitleye küfür edince, kitle tarafından taşlandı ve 2’si polis 3’ü faşist gruptan olmak üzere yaralananlar oldu.

Yaşanan provokasyondan sonra kitle kortej halinde sınırsızlık meydanına yürüdü. Okunan basın açıklamasının ardından eylem, müzik dinletisi ve oturma eylemiyle birlikte anma sonlandırıldı.

Şerzan Kurt’u anma programı 11 Mayıs gecesi vurulduğu yere, vurulduğu saatte gidilerek sürdürülecek ve 12 Mayıs tarihinde Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Şerzan Kurt’un sınıfında oturduğu sıraya karanfil bırakılarak, okul içinde bir yürüyüş ve anma gerçekleştirilerek tamamlanacaktır.

 

Muğla YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu