GüncelManşet

Erzincan Gezi Tutsaklarına Özgürlük

 

H.Merkezi: İstanbul Yeni Demokrat Gençlik yaptığı bir açıklama ile Dağlar Delen şahsında Erzincan Gezi tutsaklarına özgürlk talebiyle bir basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Açıklama, 5 Şubat günü saat: 13.00’te Galatasaray Lisesi önünde.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“AKP hükümeti, Gezi İsyanı’ndan sonra ‘’cadı avı’’ başlatmış ve yüzlerce kişiyi haksız yere tutuklamıştır. Gözaltı ve tutuklamalar Ankara, İzmir ve İstanbul’da kitleselliğinden kaynaklı daha görünür olsa da Tunceli, Erzincan ve daha birçok ilde de tutuklamalar yaşanmıştır. Aylardır tutsak olan arkadaşlarımıza tutuklama gerekçeleri bile söylenmemiş en nihayetinde yapılan açıklamalar ise çok yabancısı olmadığımız ama gülmekten de kendimizi alamadığımız açıklamalar olmuştur.

“Hrant Dink’i anma” ve “sapanlı teyzeyi sevmek”, üniversitede yasal, izinli basın açıklamalarına katılmak, düzenlemek gibi temel demokratik hakların, suç gibi sayıldığı davada arkadaşlarımız hala tutukludur.

Savcıların hazırladığı iddianame de, devletin kendi hukukunu ayaklar altın aldığına tanık olmaktayız. Tunceli’de üç, Erzincan’da yedi arkadaşımız sözünü ettiğimiz bu gerekçelerden ötürü aylardır hapishanedeler.

Bu iki ilde, tıpkı diğer Kürt illerinde olduğu gibi mahkemeler, savaş hukukunu devreye sokmaktadır.

10 Şubat’ta duruşması görülecek olan ve içinde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Dağlar Delen’inde olduğu Erzincan Gezi tutsaklarına özgürlük talebiyle bir eylem düzenlenecektir.

İstanbul Yeni Demokrat Gençlik olarak İstanbul HDP Eş başkan adayı Pınar Aydınlar’ın katılımıyla basın açıklaması yapacağız.

Tüm basın emekçilerini, duyarlı, demokrat kamuoyunu basın açıklamasına bekliyoruz.”

  

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu