GüncelManşet

(Foto-video haber) “Erzingan Gezi Tutsaklarına Özgürlük!”

İstanbul:Erzingan’da Gezi İsyanı sürecinde tutuklanan Yeni Demokrat Gençlik ve Partizan okururlarına özgürlük talep eden Yeni Demokrat Gençlik, Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleşen basın açıklaması ile tutuklananlar ile ilgili olarak adalet talebinde bulunuldu.

Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşen basın açıklaması öncesinde arkaya Gezi İsyanı’nda Erzingan’da tutuklanan ve Marmara Üniversiteasi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Dağlar Delen’le ilgili olarak “Dağlar Delen’e Özgürlük” pankartı asıldı.

Basın açıklaması öncesi çekilen ajitasyonlarda “Gezi İsyanı devlete korku salmaya devam ediyor. Yüzlerce genç ise gözaltı, soruşturma ve tutuklanmalarla yıldırılmak isteniyor”  denilerek tutsaklar özgürleşene kadar mücadelenin süreceği belirtildi.

 

“Katiller hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacağız”

Gezi şehitleri ile ilgili konuşmalar yapılan eylemde “Buradan Ahmet’e, Ethem’e, Mehmet’e ve tüm Gezi şehitlerine sözümüz olsun ki; katiller hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacağız” denilerek “Hırsızlar mecliste, öğrenciler hapiste”, “Diren Dağlar gençlik seninle” sloganları atıldı.

Gezi İsyanı sırasında Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken kapasına gelen gaz kapsülü sonucu yaralanan ve hala yoğun bakımda olan Berkin Elvan’ın anlatıldığı konuşmalarda “Diren Berkin, Gençlik seninle. Uyanmanı bekliyoruz. Uyanacaksın ve bu ülkeye, özgür yarınlara umut olacaksın” denilen eylemde, Gezi İsyanı sırasında İzmir’de tutuklanan ve Hapishane’de çıplak arama işkencesine maruz kalan Elif Kaya da bir konuşma gerçekleştirdi.

Devletin bizi tutuklayarak esas amaçladığı şey; halkı korkutmak, sokaktaki milyonları yıldırmaktı. Buradan onlara cevabımız olsun ki, bizi yıldıramazsınız. Biz serbest bırakılmış olsak da, arkadaşlarımız için alanda olmaya devam edeceğiz” denilen konuşmada Erzingan ve Dersim’de tutuklanan Gezi tutsaklarının diğer illerdekilere göre daha az bilindiğini ancak buralardaki Gezi tutsaklarla da dayanışmayı yükseltmek gerektiği vurgulandı.

 

erzingangezitutsaklarinaozgurluk2“Sapanlı Teyze’yi sahiplenmek suç!”

Gezi şehitlerinin isimleri okunarak “Yaşıyor” sloganının atıldığı eylemde YDG adına okunan basın açıklamasında; Gezi İsyanı sonrasında devletin baskı ve sindirme politikalarına hız verdiği ve isyanın ardından yüzlerce insanı tutukladığına değinilerek “bu gün halktan çaldıklarını ayakkabı kutularında saklayanlar değil, hakkını arayan-geleceğine sahip çıkan gençliğin suçlu sayıldığı ve katledildiği bir ülkede yaşıyoruz” denildi.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Dağlar Delen’in durumunun anlatılarak “19 yaşında, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmış Dağlar Delen ve 7 YDG’li arkadaşımız devletin gençlik üzerindeki sindirme ve teslim alma politikalarından nasibini almıştır. Devletin 25 Haziran günü Erzingan’da düzenlenen operasyonla içlerinde Özgür Gelecek Gazetesi Muhabirinin de bulunduğu 6 kişi ile birlikte tutsak edilmiştir ve hala 10 Şubat’taki mahkemeyi beklemektedir” denilen basın açıklamasında iddianameden de bahsedildi.

Açıklamada; demokratik eylemlerin ve Gezi İsyanı sırasında barikatlarda yer alan “sapanlı teyze”yi sahiplenmenin suç sayıldığı iddianame ile ilgili olarak ise “kes-yapıştır” mantığı ile hazırlanarak gençlerin aylardır hukuksuz şekilde tutsak edildiği tespiti yapıldı.

 

“Sınavlarına jandarma ile giriyor”

Devletin demokratik eylemleri kriminalize ederek suç delili yarattığına değinilen açıklamada, böylesi iddianamelerle devrimci-demokrat-yurtsever gençlerin tutsak edildiği belirtilerek içeride de psikolojik, cinsel ve fiziksel şiddete maruz bırakıldığı ifade edildi. 19 yaşındaki Dağlar Delen’in de sınavlara jandarma eşliğinde girmek zorunda olduğunun altı çizildi.

 

“Asıl suçlular ayakkabı kutularında halkı soyanlardır”

Yapılan tutuklama furyası ile devletin halka korku salmayı hedeflediğinin altı çizilen açıklamada “asıl suçlular hakkını arayıp hesap soran gençler değil, ayakkabı kutularındsa milyonları saklayan bakanlar ve onların koruyuculuğunu yapan devlettir” denildi.

10 Şubat’ta görülecek Erzingan Gezi tutsaklarının duruşmasına çağrı ile sonlanan basın açıklamasına Yeni Demokrat Kadın ve Partizan okurları destek verdi.

 

[widgetkit id=457]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=UA520HOqOSQ&feature=youtu.be&a{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu