Manşet

Video -Erzingan’da 1 Mayıs mitingi (yenilendi)

Erzingan: İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs Erzingan’da coşkulu bir mitingle kutlandı.

Erzingan’da 1 Mayıs mitingi için sendikalar, dernekler ve birçok DKÖ Erzincan Belediyesi önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından yapılan konuşmalarla müzik ve halaylarla miting sona erdi.

 

“Sizleri Kaypakkaya direngenliği ile selamlıyoruz”

Mitingde ve yürüyüş kordonunda Partizan da coşkulu bir şekilde yerini almış aynı zamanda DİSK Genel İş sendikası da flamaları ile Partizan kortejinde yürüyüşe katılmışlardır ve yürüyüş boyunca; “Faşizme isyan halka önder Partizan”, “Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gulan”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” vb. sloganları haykırmıştır.

Aynı zamanda Partizan kortejinde yapılan sesli ajitasyonlarla komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. yılı üzerine değinilmiş ve Kaypakkaya’yı anmanın onun devrettiği kızıl sancağı devralmak olduğu vurgulanmıştır.

Miting alanında etkinlik devrim ve demokrasi şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ile başlamış partiler sendikalar ve DKÖ sahnede kitleyi selamlama konuşmaları gerçekleştirmişlerdir.

Partizan da yaptığı konuşmada “Dünya halklarını ve Erzingan halkını işkencehanelerde cellâtları dize getiren komünist önder İbrahim Kaypakkaya direngenliği ile selamlıyoruz” dedi. Konuşmasında 1 Mayıs’ın, ülkemiz coğrafyasında ezilenlerin ezenlere isyanı olduğunu vurgulayan Partizan konuşmanın sonunda ise; “İşçi sınıfı ve emekçilerin kazanılmış tüm haklarına saldıran egemen sınıflar ve dönemsel sözcüsü AKP hükümetinin soygun, talan ve zulüm politikalarına karşı katledilişinin 40. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın Vartinik’te çaktığı kıvılcımı egemenleri kasıp kavuran yangına dönüştürmenin ilanıdır 1 Mayıs” dedi.

 

CHP protesto edildi

Mitinge katılan CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık kürsüde söz hakkı alınca kitle tarafından yuhalanarak tepki gösterilmişdi. Partizan da alanda bu duruma tepkisini “Kahrolsun faşist Kemalist diktatörlük” sloganı ile ortaya koydu.

[widgetkit id=76]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=UaowG-HXdy0&feature=youtu.be{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=T4M43EW7LQU&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu