Kadın

Esenyalı’da Kadınlar Gönül İçin Yürüdü!

 

Kartal: 4 Nisan günü boşandığı eski eşi tarafından üzerine benzin dökülerek yakılan ve hala ağır yaralı olarak Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatan Gönül Çalışkan ile ilgili olarak Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği tarafından bir yürüyüş düzenlendi.

YDK’nın da destek verdiği yürüyüşte kadınlar, Hürriyet Caddesi boyunca yürüyerek Gönül Çalışkan’ın yakıldığı yerde oturma eylemi ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Jin, Jîyan, Azadî”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” vb sloganların atıldığı eylemde, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği adına basın açıklaması okundu.

Okunan basın metninde, Gönül Çalışkan’ın eski eşinden ayrıldıktan sonra da, sürekli eski eşinin tacizlerine maruz kaldığı ve savcılığa başvurmasına rağmen koruma talebinin reddedildiği belirtildi.

2014’ün ilk dört ayında 72 kadın cinayetinin işlendiğinin altı çizilen basın metninde, “Kadınlara hala koruma vermeyen savcılıklar, katillere ceza indirimi uygulayan mahkemeler, şiddet gören kadınları ölüm yerleri olarak evlerine gönderen kolluk kuvvetleri, hala kadını değil de aileyi korumayı öncelik kabvul eden meclis; ölümlerimizin en üst düzeydeki sorumlularıdır” denilen basın metninde “biz sustukça hergün içimizden birisi katledilecek” cümleleri ile mücadele çağrısında bulunuldu. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu