Güncel

Eskişehir: “Bir yanda Soma, diğer yanda Toma”

H. Merkezi:Soma’da yaşanılan katliam sonrasında ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Eskişehir’de de eylem gerçekleştirildi.  İlk olarak sabah saatlerinde Anadolu Üniversitesi’nde bir ders boykotu gerçekleştirildi.

Sonrasında aralarında YDG’lilerin de olduğu, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve diğer devrimci, demokrat ve yurtsever kurumlarında katılım gösterdiği kitle saat 19.00’da Espark önünde bir araya geldi. Buradan Aytaç Caddesi’ne yönelen grup tekrar Espark’a dönerken sivil faşistlerin kitleye yönelik saldırıları gerçekleşti. Bir işyerinden kitleye edilen küfür sonrası kitle tepki gösterirken bir anda elinde döner bıçağıyla ortaya çıkan saldırgan ise kendisine müdahale edilmesi sonrası kaçarak alandan uzaklaştı. Elindeki sopayla kadın eylemcilere saldıran bir faşist ise eylemciler tarafından devrimci şiddet ile cezalandırıldı.

Toplanarak yürüyüşe devam eden kitle Espark önüne döndü. Buradan AKP il binasının olduğu Yunus Emre Caddesi’ne doğru yöneldi. Bu sırada kitle içinden ayrılan bir grup Adalar Migros’a doğru yönelirken YDG’lilerin de bulunduğu grup AKP binasına doğru yürüyüşünü sürdürdü. Caddenin başına doğru kurulan polis barikatıyla durdurulmaya çalışılan kitle taş ve havai fişeklerle polise direndi.

Polisin akrep ve TOMA’yla gerçekleştirdiği saldırı sonrası kitle geri çekilmeye başladı. Bu sırada yol üzerindeki bankalar ve ATM’ler kitle tarafından tahrip edildi. Kitlenin yolsuzluk operasyonlarında gündemden düşmeyen Halkbank önüne geldiğinde ise polis tekrar saldırıya geçti. Espark’a doğru çekilen kitleye burada polisler ile birlikte sivil faşistlerde saldırdı. Sivil faşistlerin 3 eylemciyi bıçakla yaraladığı öğrenilirken eylemde 20 kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Eylem sırasında sık sık “Kaza Değil Cinayet, Sorumlusu Hükümet” , “Hükümet İstifa” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu