Güncel

Eskişehir HDP aday listesini açıkladı

Eskişehir: Eskişehir Şehir Kulübü’nde dün (12 Ocak) 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik HDP İl Eşbaşkanı Gürsel Şenşafak‘ın konuşmasıyla başladı, aday tanıtımlarıyla devam etti.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Cemal Küçükbaş: 1961 yılında Eskişehir’de doğan Cemal Küçükbaş, Sosyalist Birlik Partisi’nden Eskişehir Büyükşehir Belediye başkanlığına aday gösterildi. 2008-2010 yılları arasında SHP il yönetiminde görevler aldı. Şu an Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinde görev alıyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Şehriban Uysal: 1976 Eskişehir doğumludur. Alevi inanç özgürlüğü ve kadın hakları mücadelesi yürütmektedir.

Odunpazarı Belediye Eşbaşkan Adayı İzzettin Altun: 1979 Nusaybin doğumludur. Gençlik yıllarında HADEP’te faaliyet yürütmüş ve bir süre hapishanede kalmıştır. Eskişehir BDP’de il başkanlığı yapmıştır. 2011 yılında KCK davasından dolayı hapishanede kalmıştır.

Odunpazarı Eşbaşkan Adayı Heval Yıldız Karasu: 1979 Eskişehir doğumludur. 10 yılı aşkın süredir avukatlık yapmaktadır. Eskişehir Barosu’nda çocuk, kadın ve insan hakları komisyonunda görev yapmıştır. Halen İnsan Hakları Komisyonu başkanlığını yapmaktadır. Bir dönem EMEP’te gençlik ve il yöneticilikleri yapmıştır.

Tepebaşı Belediyesi Eşbaşkan Adayı Ceren Tekin: 1988 yılında Eskişehir doğumludur. 2012’den bu yana Sosyalist Gençlik Dernekleri saflarında mücadele etmektedir.

Op. Dr. Mete Günay: 1957 Düzce’de doğdu.1983 Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldu. Engelli hakları,özel eğitim ve sağlık politikaları konularında çalışmalar yürütmekte ve bunları yerel bir gazetede haftalık makaleler yazarak paylaşmaktadır.

 

“HDP Deniz’in, Mahir’in, İbo’nun, Kemal’in partisidir”

HDP’nin en genç kadın adayı olan Ceren Tekin HDP’yi anlatan konuşmasında “HDP’nin gençlerin, kadınların, işçilerin, ezilenlerin, emekçi yığınların, LGBT bireylerinin, işsizlerin partisi” olduğuna dikkat çekti. 

68 kuşağının önemli tanıklarından Mustafa Taylan’ın, Abidin Kuşlar’ın, Murat Dertli’nin, Fikret Dıranas’ın, Osman Demir’in, Ahmet Çetin’in ve ölüm orucunda şehit düşen Tuncay Yıldırım’ın, Kara Metin’in ve şehitlerimizin kavga verdiği şehir Eskişehir’dir” diyen Tekin konuşmasına “HDP Mustafa Suphi’nin, İbrahim Kaypakkaya’nın, Deniz’in, Mahir’in, Kemal Pir’in, Fidan’ın, Sakine’nin, Leyla’nın, Serkan’ın, Pir Sultan’ın, Seyit Rıza’nın, Bedrettin’in partisidir” sözleriyle devam etti.

 

“Kentimizi de, kendimizi de biz yöneteceğiz”

Tekin son olarak HDP’nin yerel yönetim anlayışından bahsederek, “Bizlerin yerel yönetim anlayışı burjuva düzen partilerinin yerel yönetim anlayışından temelde farklıdır. Onların adayları her şeyi çok iyi bilir. Onların adaylarının çok sayıda diploması vardır. Bizimse mahkeme arşivlerinde bol bol soruşturmalarımız, davalarımız, iddianamelerimiz vardır. Onların adayları düzen içindeki kişisel başarılarını sıralarlar, bizim başarılarımızı halk sınar ve sıralar. Onların adayları emreder, hükmeder; yurttaşa, halka tepeden bakar, biz halkla birlikte yönetir halkla bakarız. Onlar bir şehri zekalarıyla yönetebileceğini sanırlar, bizler kendimizi de kentimizi de birlikte yönetebileceğimizi söyleriz” dedi.

Tekin, amaçlarını şöyle sıraladı: Belediyede taşeronlaşmayı önlemek, işçilerin sendikalaşma hakkının önünün açmak, çalışan kadınların ev içi yükünü azaltmak için belediye bünyesinde ücretsiz kreşler ve yemek evleri oluşturmak, Aleviler için pozitif ayrımcılık uygulanarak cemevi açmak, kadın dayanışma evlerini geliştirmek, ücretsiz kullanılabilecek kongre ve konferans salonlarını artırmak, belediyede çok dilli hizmet vermek, anadil kursları açmak…

Etkinlik coşkulu halay ve sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu