Güncel

(foto) Eskişehir Mayıs Şehitlerini Andı!

 

Eskişehir: Eskişehir’de  Partizan, YDG, BDP, DHF, ESP, SGD, SDP, SYKP, Kaldıraç ve daha birçok devrimci kurum yaptıkları yürüyüş ve basın açıklamasıyla önder yoldaş İbrahim Kaypakkaya ile Haki Karer ve Dörtleri andı.

Kanatlı AVM önünden “Mayıs Şehitleri Ölümsüzdür” ve “Soma Kader, Kaza Değil Cinayettir. Hesabını Soracağız” yazılı pankartlarla yürüyüşe geçen grup, ESPARK AVM önünde meşale yakarak okunan basın açıklamasıyla eylemi sonlandırdı.

Bir YDG’linin okuduğu açıklamada “Tarih nice Devrimcinin ve Komünistin can bedeli sürdürdüğü mücadeleyle yazılmaya devam ediyor. Türkiye coğrafyası Karadeniz’i kızıla boyayan Mustafa Suphi’lerden; darağacında boy veren üç fidana; Kızıldere’ye kanları karışan Mahir’lere; dağları mesken zindanları mevzi kabul eden İbrahim’lere; Kürt ulusunun özgürlük ateşini bedeniyle harlayan Mazlum’lara ve daha onlarca, yüzlerce, binlerce yiğit devrimci ve komünistin direnişine, savaşına tanıklık etti. 18 Mayıs ise İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtlerin direniş ve savaş sloganlarının ortaklaştığı gün oldu.” sözleri ile devrim şehitleri anılırken kitle “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganını haykırdı.

 “Kaypakkaya ezilen; milyonlardan işçilerden köylülerden, gençlerden, kadınlardan, Kürtlerden, Alevilerden, Çerkezlerden, Ermenilerden, Süryanilerden, Lazlardan… Sadece birisiydi. Kaypakkaya, gerçek kahramanların ezilen milyonlar olduğunu inanan ve ezilen milyonların örgütlü mücadelesiyle sömürü ve zulüm düzenine son vermeyi amaçlayan bir devrimciydi, komünistti.” sözleri ile devam edilen açıklamada, Kaypakkaya yoldaşın teori ve pratiği ile ördüğü mücadelede nasıl önderleştiği vurgulandı.

“Haki Karer 1977’de MİT eliyle katledilmesinden sonra Kürt ulusunun başkaldırısı yeni bir döneme işaret etmekteydi ve Haki Karer ‘Kürdistan’ın enternasyonalist devrimcisi’ olarak anılacaktı. 12 Eylül Askeri Faşist cuntası halkı öldürmeye, yok etmeye, baskı altında tutmaya çalışırken Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Eşref Anyık, Mahmut Zengin bedenlerini ateşe verecek 18 Mayıs 1982 ‘Dörtlerin Gecesi’ olarak tarihe bir direniş notu olarak düşecekti.” denilerek Kürt ulusunun mücadelesinde simgeleşen Haki Karer ve Dörtler anıldı.

Açıklama “Halkın devrimci ve komünist önderleri ‘ terörist’ değildir. Asıl teröristler ayakkabı kutularında milyonlarca dolar saklayanlardır, Gezi Direnişinde Ethem’i, Mehmet’i, Abdullah’ı, Medeni’yi, Ali İsmail’i, Ahmet’i, Hasan Ferit’i, Mehmet İstif’i ve Berkin’i katledenlerdir. Rojava’da direnen Kürt halkına saldıranlardır” sözleriyle devam ederken, yolsuzluk operasyonları ve T.Cnin gerçekleştirdiği katliamlar teşhir edildi.

Açıklama “Soma Katliamının faili bizzat ‘Devletin’ kendisidir. Roboski’de gösterilen iki yüzlülük Soma’da da hortlamıştır. Türkiye- Kuzey Kürdistan işçi ve emekçileri faşist devletin üç günlük yas, emperyalistlerin taziyeleri, bayrakların yarıya indirilmesi ve benzeri yönlü aldatıcı girişimlerine kanmamalı bizzat devletin kendisine ait olan suçunu gizleyemeyeceği gerçeğinden hareketle faşist devletten hesap sormak için alanlara çıkarak direniş ve mücadeleyi yükseltmeliyiz” denilerek bitirdi.

Kitle daha sonra Soma İşçileri için oturma eylemi gerçekleştirdi.

Eylem sırasında sık sık “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” “İbrahim Yoldaş Onurumuzdur” “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” “Hasan Ocak Yaşıyor Komutana Bin Selam” “Maden İşçileri Yalnız Değildir” “ Katil Devlet Hesap Verecek” “Kahrolsun Faşist Kemalist Diktatörlük” sloganları atıldı. 

[widgetkit id=699]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu