Kadın

Eskişehir’de coşkulu 8 Mart kutlaması

 

Eskişehir: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla kadınlar, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısı ile saat 14.00’da Hamamyolu Yediler Park’ta bir araya geldi. Hazırlanan rengarenk dövizleri ile halkında ilgisini çeken kadınların zılgıtları ile alana coşku hakimdi.

“Emeğimiz, Bedenimiz, Kimliğimiz Bizimdir! Yoksulluğa, Yolsuzluğa, Savaşa Karşı Alanlardayız” yazılı pankart ile başlayan yürüyüşte kadınlar, Doktorlar Caddesi üzerinden Adalar Migrosa kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında sık sık “ Jin Jiyan Azadi” , “ Sakineler Yaşıyor Kadınlar Savaşıyor” , “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganları atıldı.

EDKP adına basın açıklamasını okuyan Sinejan Kut sözlerine “Kadınlar hala en temel hakkı olan yaşama hakkı için mücadele ederken, 2013 yılında 136 kadın katledildi, 28bin kadın şiddete maruz kaldı, taciz ve tecavüze uğrayan kadınların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Geçen yıl AKP hükümeti tarafından meclise getirilen kürtaj yasası kadınların örgütlü mücadelesi ile askıda kalmış olsa da kadınlara devlet hastanelerinde kürtaj yapılmıyor, fiilen yasakla karşı karşıya bırakılıyorlar. Artan nefret cinayetleri ile Türkiye, Avrupa’da en çok trans cinayeti işlenen ülke olma ünvanını koruyor, LGBT bireyler üzerinde baskı, şiddet devam ediyor” diyerek başladı. Bu sırada kitleden “Susma Haykır Translar Vardır” sloganları yükseldi.

“Başbakandan sık sık duyduğumuz ‘’Benim türbanlı bacım..’’ ile başlayan cümlelerininde samimi olmadığını göstermeye AKP nin yerel seçimlerde kadın aday ortalamasının %1.15 olmasının yeterli olduğu görülüyor. Siyasi partilerin geneli kadın adaylara yer açma konusundaki geri tutumlarını sürdürerek kadınlar açısından daha şimdiden sınıfta kalıyorlar.Hayatın her alanında eşitlik talep eden biz kadınlar tüm yönetim mekanizmalarında, karar organlarında, sokakta var olmak için mücadelemizi sürdürecek, sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” diyen Kut, kadınların da yerel seçimlerde söz sahibi olduğunu vurguladı.

Kut sözlerinin devamında Gezi İsyanını hatırlatırken, ön saflarda, barikatlarda yer alan kadınların gezinin simgesi olduğunu söyledi. Devlet geleneğinin bir ürünü olan baskı ve şiddet politikaları Kürt sorununun çözümünde de uygulamaya devam eden AKP hükümetinin kürt halkının kararlı mücadelesi sonucunda masaya oturduğunu belirten Kut, “Biz yola kefenimizle çıktık diyen başbakanın sözlerinden kısa bir süre sonra Paris’te 3 kadın siyasetçinin öldürüldüğü komplo gerçekleşti. Çözüm sürecinde kefen giymek yine Kürtlere düştü. Savaşın en büyük mağduru olan biz kadınlar çatışmasızlık sürecinin gerçek bir barış sürecine dönmesi için mücadele etmeye ve barış taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz. Kürt halkının kendi kaderini tayin etme iradesinin bir sonucu olan Rojava devrimine öncülük eden kadınlara da buradan selam olsun”diyerek Paris’te öldürülen 3 Kürt kadını andı. Açıklamada Rojava’lı kadınlarda selamlandı. Bu sırada kitle “Rojavada Kadınlar Devrim Yapıyor” sloganını attı. Basın açıklamasından sonra tekrar Doktorlar Caddesine çıkan kadınlar burada sloganlarla halaya başladı. Çekilen halay sonrası atılan “Yaşasın 8 Mart” “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarını attılar. 

[widgetkit id=513]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu