Gençlik

Eskişehir’de formasyon hakkı için eylem (Videolu haber)

3 Mayıs Perşembe günü Osmangazi ve Anadolu Üniversitelerinden gelen Fen- Edebiyat öğrencileri ellerinden alınan “Pedagojik Formasyon hakkı” için yürüdü.

Yunus Emre Kampüsü giriş kapısı önünde “Diplomalı İşsiz Olmayacağız” pankartı açılırken, öğrenciler “Formasyon değil YÖK kaldırılsın”, “Formasyon Hakkımız Engellenemez”, “Ne İstiyoruz Formasyon, Vermiyorlar Alacağız” şeklinde sloganlarla birlikte rektörlüğün önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Burada öğrenciler adına yapılan açıklamada “Türkiye’de yaşanan krizin faturası harç zamlarından sonra öğrencilere formasyon ile ödetilmeye çalışılıyor. YÖK’ün aldığı kararı protesto ediyor ve geleceğimizi geri istiyoruz” denildi.

Eğitim-Sen temsilcisi, yaptığı açıklamada öğrencilerin yaptığı eylemin haklılığına vurgu yaparak, bu sürecin birlikte yürütüleceğini, hukuki olarak sürece müdahil olacaklarını ve öğrencilerin sendikanın bütün imkanlarından yararlanabileceklerini söyledi.

Yapılan açıklamalardan sonra taleplerin rektörlüğe iletilmesi için öğrenciler temsilci gönderirken dışarıda da oturma eylemi yaptılar.

 

“YÖK Kurulu toplanmış olabilir de, olmayabilir de!”

Devlet tiyatrolarının kapatılması gündemdeyken Anadolu Üniversitesi tiyatro sahnesini aratmayacak görüntülere şahit oldu.

YÖK Kurulu’nun toplandığı bilgisini alan öğrenciler söz hakkını kullanmak için genel sekreterlikle görüşürken aldıkları cevap “YÖK Kurulu toplanmış olabilir de olmayabilir de!” şeklinde olup, genel sekreterliğin bu konu hakkında bilgisinin olamayacağını bildirdi. Aynı sekreterlik devlet memuru olduğunu söyleyerek öğrencilere açıklama yapamayacağını söyledi.

Genel sekreterlik bürokratik sistemi hatırlatarak taleplerin önce rektör yardımcısına daha sonra rektöre bildirileceğini söyledi!

Temsilciler görüşmeyi aktardıktan sonra yemekhaneye doğru sloganlarla yürüyüşe geçerken rektör Davut Aydın ile karşılaştılar. Geçtiğimiz yıllarda “eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim için” mücadele eden öğrencilerinin afişlerini yırtıp soruşturma açan Davut Aydın kitleyi uzaktan alkışlamak zorunda kaldı.

Davut Aydın’ın açıklama yapmak için davet edilmesine rağmen arkasını dönüp uzaklaşmasının ardından “Rektör istifa” sloganlarıyla yuhalandı.

Fen-Edebiyat öğrencileri karşılaştıkları tepkiyle birlikte formasyon hakkı için ilerleyen günlerde de eylemliklerinin devam edeceğini hatırlatarak eylemliliklerini sonlandırdı.

Eskişehir Yeni Demokrat Gençlik

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

video için bakınız:

http://www.youtube.com/watch?v=vJTEQ-sNPKM&feature=youtu.be


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu