GüncelManşet

(Video)Eskişehir’de Gezi Parkı direnişine destek eylemi

Eskişehir’de ilk gün

Eskişehir: Taksim’de Gezi Parkı için yapılan eylemlere destek  vermek için buluşma noktası ilk gün Adalar eti parktı.

Burada toplanan kitle müzik ve şiir dinletisi gerçekleştirilirken, hazırladıkları pankartlarını ve dövizlerini asmaya başladı.

YDG okurları da eti parka “Kapitalizmin Gölgesini Satamadığı Ağacı Kestirtme” pankartını astı.

Ayrıca Eti Parkta “Umudu Tohumca Büyütüyoruz”,”Şehitlerimiz Toprakta Tohum Hasadımız Devrim Olacaktır” yazılamaları yapıldı.

Her geçen dakika sayısı artan kitle sosyal paylaşım ağlarından gelen ölüm ve direniş haberleriyle AKP binasına yürüme kararı aldı. 10 binleri bulan kitle AKP önüne geldiğinde polis barikatıyla karşılaştı.

Polis müdahalesiyle birlikte AKP Bina’sının bulunduğu Yunus Emre Caddesinden Üniversite Mahallesi olan Bağlara kadar direniş geniş bir sahaya yayıldı.

İlk gün Polis Üniversite Mahallesi’nde bir araya gelen kitleye saldırdı. Burada saldırıya karşı ortaya konulan direniş Polis’in geri çekilmesi neden oldu.

Bu direnişi ardından, sonraki günlerde Polis saldırılarını sadece AKP binası önünde yapılan eylemlerde gerçekleştirmeye başladı.

Saat 19.00 başlayan eylem saat 05.00 kadar sürdü. Polis acizliğini Eskişehir’de evlerinden tencere tava desteğiyle gösterenlere saldırarak gösterdi.

2.Gün ve 3. Gün

Eskişehir Polis’i ilk gün sergilenen direnişle birlikte Espark Üniversite’si Mahallesi’ne müdahalede bulunmazken bu alan MHP, CHP, TGB ve İP tabanının ve alkol alanların “şenlik” alanına döndü. 

Yunus Emre Caddesi AKP önü ise direnlerin adresiydi. Sayıları burada binleri bulan kitle barikatları ateşe vererek saat  21.00 gösterdikleri direnişi Polis’in tüm saldırılarına rağmen saat 03.00 kadar direnişini gösterdi.

Cadde’nin sonunda ilk yardım ve revirlerin bulunduğu sahada ara sokaklarda sivillerin pusuları yer almış durumda. 200 aşkın kişinin gözaltına alınmasına ve aralarında YDG okurlarında olduğu pek çok yaralı olmasına rağmen direniş sürüyor. AKP önünde ve Balar’da “Katil Polis, Katil İktidarYDG ve Partizan yazılamaları yapıldı.

 

[widgetkit id=141]

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=J_g2xziZr-o{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu